A mai napon startol el a közgyűlési szezon a Budapesti Értéktőzsde cégei körében, sőt szigorúan véve a Waberer's részvényeseinek pénteki találkozójával már meg is kezdődött az idény. Ma azonban már a BÉT-en blue chipként forgó két papír, azaz a Magyar Telekom és a Richter Gedeon tulajdonosainak plénuma is összeül, hogy a tavalyi eredményekről, illetve a cégek előtt álló legfontosabb kérdésekről döntsenek.
Igazi csemegének ígérkezik a Magyar Telekom 11 órakor kezdődő közgyűlése, hiszen a HOLD Alapkezelő mint meghatározó kisebbségi részvényes több javaslatot is megfogalmazott, melyek szembemennek az igazgatóság előterjesztéseivel. Persze a realitások alapján a Deutsche Telekom, mint 60 százalékos részvényes könnyedén megszavazhatja az igazgatósági javaslatokat, bár sokan bíznak benne, hogy az ESG-alapelvekre sokat adó német nagyvállalat nem söpri le a kisebbségi részvényesek javaslatait villámgyorsan az asztalról.
A HOLD javaslatai kiterjednek egyebek mellett az osztalék kérdésére, a saját részvények vásárlására, az alaptőke leszállítására is, sőt még a távközlési társaság igazgatóságába is jelöltek egy, a nemzetközi tőkepiaci körökben is ismert szakembert.
A Richternél valószínűleg kevésbé lesz paprikás a hangulat, részvényenként nagyjából 225 forintos osztalékot javasolt az igazgatóság, amelybe új tagokat is választhatnak a részvényesek. Hamecz István pénzügyi igazgató, illetve Dávid Ilona, a GVC Csoport vezérigazgatója, aki korábban irányította már a GYSEV-et, a MÁV-ot, illetve a Volánbuszt is, kerülhet a testületbe.
Holnap aztán a pesti börze legnagyobb cégével, az OTP-vel folytatódik a sor, ahol a cégvezetés némiképp csalódást keltve, durván 430 forintos osztalék kifizetésére tett javaslatot. A jelenlegi 10 700 forint körüli részvényárfolyamhoz mérten az előterjesztés ugyan 4 százalék feletti hozamot biztosítana, ám az sem közömbös, hogy a visszaosztás 3 év eredményéből történik, s így már érthető, hogy a tavalyi rekorderedmény után valamivel többre számítottak a befektetők.
Az orosz-ukrán háború miatt persze érthető Csányi Sándorék óvatossága; valószínűleg kérdéseket is kap majd a menedzsment az orosz leány sorsával, az esetleges kivonulás által okozott károk nagyságrendjével kapcsolatban.
Hasonló kérdésekre a Mol irányító testülete is felkészülhet az április 28-i közgyűlés előtt, hiszen a hazai olajmulti orosz-kitettsége is szignifikáns. Az olajvállalatnak viszont nem kell szégyenkeznie az osztalékjavaslata miatt, mivel a részvényenkénti 100 forintos alaposztalék mellett 200 forint rendkívüli visszaosztásról is szavazni fognak a részvényesek, borítékolható kimenetellel. Az osztalék hozam elérheti a 11 százalékot is.
Mindez azt jelenti, hogy a tavalyi mintegy 76 milliárd forintos részvényi kifizetés idén 241 milliárd forintra emelkedhet. A Mol igazgatósága az osztalékjavaslat megfogalmazása során figyelembe vette a 2021-es rekorderedményt, az erős mérleget, a jövőbeli befektetési terveket és a piaci környezet esetleges változásaiból adódó bizonytalanságot, különös tekintettel a közelmúltban lezajlott eseményekre – indokolt a testület.
Visszakanyarodva a részvényesekkel való szembesülésen már átesett Waberer's pénteki közgyűléséhez, a legfontosabb döntés talán az volt, hogy a 22,5 millió eurós nyereséget eredménytartalékba helyezte a fuvarozó vállalat.
A kisebb kapitalizációjú cégek közül az ANY 9,5, a CIG Pannónia 5,7, míg az Alteo 4,6 százalékos osztalékkal örvendeztetheti majd meg részvényeseit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.