A jüan ebben a hónapban 4,2 százalékot veszített értékéből a dollárral szemben, egy zöldhasúért már 6,6 renminbit kellet fizetni a devizapiacon.
Ez a legnagyobb árfolyamzuhanás az 1994 és 2005 között érvényben lévő horgonyzott dollárkurzus feloldása óta.
A visszaesés nagyobb, mint a kínai központi bank 2015-ös egyszeri leértékelése, amely megrázta a globális piacokat, s meghaladja a 2018-as amerikai-kínai kereskedelmi háború során látott értékvesztést is.
A jüan eladások üteme azt követően gyorsult, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök egy átfogó infrastrukturális ösztönző csomagot jelentett be, amelynek célja a sanghaji járványügyi lezárások okozta károk enyhítése. Elemzők ebből arra következtettek, hogy a pekingi kormány által korábban tervezettnél nagyobb stimulusra lesz szükség, hogy megközelítsék az idei évre tervezett 5,5 százalékos növekedési célt.
Pénteken eleve jó hangulat uralkodott az ázsiai piacokon, a Hang Seng 2,8 százalékos, a Shanghai Composite pedig 1,8 százalékkal emelkedett. Ám igazán
a 11 százalékot pattanó Hang Seng Tech Index kapott szárnyra, miután a pekingi Politbüro közölte, hogy támogatják a platform-vállalatok egészséges növekedését, amiből a piaci szereplők arra következtettek, hogy enyhül a szabályozói nyomás az Alibaba és a JD.com által dominált kínai technológiai szektorban, melyet az elmúlt hónapokban folyamatosan sanyargatott a Kínai Kommunista Párt.
Ám a részvénypiaci rali nem feltétlenül ragad majd át a jüan piacára. Bár korábban az volt az elemzői vélekedés, hogy a renminbi árfolyamát a pekingi szándékosan gyengíti, hogy ezzel erősítse a kínai exportot.
A jüan esését valójában a külföldi eladók gyorsították fel.
Áprilisban 12 év után először bukott a 10 éves kínai állampapírok hozama az amerikai államkötvényke hozama alá. A befektetők szabadulnak a kínai eszközöktől, mert most az amerikai dolláradósság sokkal ígéretesebb. És az amerikai hozamelőny, különösen a Fed kamatemelési ciklusának fényében, jelentős tőkeátáramlást hozott. Ken Cheung, a Mizuho Bank vezető ázsiai devizastratégája szerint a kiáramlások további nyomást gyakorolnak a renminbire, felemésztve a kínai kereskedelmi többletet, ami eddig támasztotta a jüan dollárárfolyamát.
Joggal merülhet fel, hogy a jüan bizonytalan árfolyama mennyire áshatja alá a pekingi terveket. Tegyük hozzá, nem a mostani az első kihívás, mely megkérdőjelezi a dollár hegemóniáját a nemzetközi tartalékképzésben és elszámolásban. Korábban Moszkvában is voltak hasonló törekvések, ám ha ezeket valaha is komolyan lehetett venni, az ukrajnai háború végleg levette a napirendről az orosz gazdasági hegemónia leghaloványabb lehetőségét is.
A pekingi világpénz víziót azért is érdemes komolyabban venni, mert a kínai tőzsdéknek nagy a súlya, és a belső piac is jelentős.
A kínai elképzelés főcsapása azonban eddig is a digitális jüan volt. Kína évek óta dolgozik egy tágan értelmezett digitális valuta-projekten, melynek keretében pénzügyi infrastruktúrák egész sorát fejleszti, amit majd a partnerországok is átvehetnek, s ezekben a hálózatokban a kínaiak játszanák a vezető szerepet. De ez a projekt eleve is hosszú távú, vagyis a jüan mostani megingása aligha játszik benne szerepet. Ráadásul, Peking rövid távon nem is a dollár ellen harcol, sokkal izgalmasabb a kriptobányászat és a kripto-tőzsdék elleni fellépés, továbbá a fekete bankrendszer visszaszorításáért folytatott küzdelem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.