Rendületlenül folytatódik az euró februárban kezdődött gyengülése, és a dollár felvásárlása a szokott minta szerint nyomás alatt tartja a közép-európai devizákat is, amin a régiós jegybankok kamatemelései, szóbeli és piaci intervenciói csak enyhíteni tudtak. Emmanuel Macron francia elnök újraválasztása és az eurózóna vártnál hamarabb történő érkezésének belengetése sem segített a hét elején az eurón, kedden pedig újabb 26 hónapos mélypontra siklott a zöldhasú ellenében, és elérhető közelségbe került az ötéves mélypont is.
Reggel 10 után 1,0677 környékén járt az euró a dollár keresztben. Forint elleni árfolyama – amint ez történni szokott egyéb mozgatók híján 0ľ híven lemásolta az euró/dollár kereszt mozgását, a két grafikon tükörképe egymásnak. A forint a hajnali 371,9-ről 374,25-ra gyengült az euró ellenében. Pont ugyanígy mozgott, bár valamivel kevesebbet gyengült a cseh korona is, 24,375-ről 24,445-re puhulva. Mérsékeltebben gyengült a złoty, de tegnap is ez volt a minta, és aztán a lengyel deviza is szép kilengéseket mutatott. Mindhárom országban várhatóan tovább emeli kamatait a jegybank – a leghamarabb az MNB, ma délután –, de a nemzetközi széllel szemben nehéz vitorlázni.
Az euró gyengülése már nem is szél, inkább széljárás. A kockázatkerülést és a dollár vásárlását konkrétan kedden két egy irányba – a világgazdaság lassulása felé – mutató tényező okozza az alapzajjá változott ukrán–orosz háború mellett. Az egyik, hogy közeledünk a Federal Reserve május 4-i ülése felé, amely várhatóan turbóütemben folytatja a kamatemeléseket, és egyre inkább felismeréssé válik, hogy ebből nem nagyon lehet más a világ legnagyobb gazdaságában, mint recesszió. Eközben a második legnagyobb, Kína sem legszebb napjait éli: itt alacsony, sőt csökken is a kamat, a gazdaságot azonban a Coviddal szembeni zéró tolerancia, a szélesedő járványkorlátozások fogják vissza.
Még a dollárnál is robusztusabb ebben a környezetben a hagyományos menekülődeviza, a svájci frank, amely a zöldhasú ellen is folyamatosan dönti a rekordokat, a kétéves csúcs és a paritás felé haladva. Kedden reggel 1,041 környékén járt az árfolyam. A kínai részvények tovább estek, Európában azonban – legalábbis egyelőre – megállt a múlt csütörtök óta tartó zuhanás, mivel egyelőre úgy tűnik, szépen alakul az európai vállalati jelentési szezon, például a UBS és a Maersk remek eredményekről számolt be. Az euróba ugyan ez sem tudott életet lehelni, de van olyan vélemény, hogy technikai értelemben akár már a Fed-ülés előtt is jöhet egy kis euróerősítő korrekció az árfolyamban.
Miközben a Fed kiszámíthatóan szigorít – és ez erősíti a dollárt –, az Európai Központi Bank előtt álló dilemmát a következőképp foglalta össze Antje Praefcke, a Commerzbank deviza- és feltörekvő piaci közgazdásza:
Még ha el is kezdi emelni kamatait júliusban, proaktívan lépve fel az infláció ellen, még akkor is itt az energiaválság veszélye, ami a gazdaság fájdalmas romlásához vezetne. Ha ellenben az EKB a gazdasági hatásoktól félve tétlenkedik, vagy piaci szempontból túl keveset tesz, a görbe mögött marad, különösen mivel a kínai Covid-intézkedések valószínűleg azt jelentik, hogy a kínálati láncok zavarai még hónapokig fennmaradnak, és a pozitív reálkamatok esélyei megfogyatkoznak az euróövezetben. Egyik sem kifejezetten pozitív változat az euró számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.