A GameStop közgyűlése elé viszik a cég részvényeinek felosztására (split) irányuló előterjesztést - írja a Reuters. A terv azután került elő, hogy
újra megnőtt a kisbefektetők érdeklődése az úgynevezett mémrészvények, azaz a jellemzően fiatal és a közösségi médiában aktív befektetők által kedvelt cégek részvényei iránt, aminek következtében a GameStop ebbe a körbe tartozó papírjai mintegy 100 százalékkal, egészen 167 dollárig drágultak.
A részvények felaprózását általában kedvező hírnek tartják a piacon, mivel a lakosság számára megkönnyíti a befektetést, s mindezt úgy hogy eközben a vállalati érték egy jottányit sem változik. Minél magasabb a részvények kurzusa, annál hatásosabb lehet egy feldarabolás, melynek során növelik a társaság részvényállományát, ám ezzel arányosan csökken a papírok árfolyama.
Pszichológusok szerint a befektetési döntéseket érzelmileg is befolyásolják az árak. Sokkal könnyebben szánja el magát valaki 10 darab 100 dolláros, mint egy darab 1000 dolláros részvény vételére. Ráadásul előbbi esetben az is vásárolhat a papírokból, akinek mindössze 500 dollár van a zsebében.
A GameStop igazgatósága 300 millióról 1 milliárdra, vagyis több mint háromszorosára növelné A osztályú törzsrészvényeinek számát - áll a bejelentésben. A befektetők szerint a GameStop árfolyamát is tovább emelheti a split, hiszen a kispénzű mém-részvényrajongók előtt szélesebb tárja a kaput. Nem véletlen tehát, hogy a cég részvényei csütörtökön újabb 19 százalékot ugrottak a tőzsdezárás utáni elektronikus kereskedésben, miután a vállalat bejelentette a lépést.
Az elmúlt két évben egyébként az Apple, az Nvidia és a Tesla is felosztotta részvényeit, míg az Amazon és az Alphabet a közelmúltban jelentette be hasonló terveit. Utóbbi két cég 1:20 arányban tervezi a splitet. A március 9-i bejelentés után az Amazon részvényei 2800 dollárról 3400 dollárig száguldottak. Sikeres volt a processzorgyártó Nvidia tavalyi negyedelése is, hiszen július 20. óta 200 dollárról 273 dollárra erősödött a kurzus.
Hétfőn a Tesla a piaci kapitalizációja is több mint 80 milliárd dollárral ugrott meg, miután az elektromos autógyártó közölte, hogy szintén közgyűlési jóváhagyást kér részvényei ismételt felaprózásához.
A Tesla 2010-ben részvényenként 17 dolláros árfolyamon debütált a Nasdaqon, jelenleg a 2020-as 5:1 arányú felosztást követően pedig a kurzus már 1000 dollár felett jár, azaz aki a kibocsátási áron vett egy darab részvényét meg is tartotta, már egy 5000 dollár értékű kisebb pakett boldog tulajdonosa.
Az újabb felosztás pedig – amelynek részleteit még nem ismerjük – tovább fújhatja a Tesla részvénybuborékát
– mondta David Trainer, a New Constructs elemző cég vezérigazgatója.
Nem mindenki a híve azonban a felosztásnak, a svájci Lindt & Sprüngli csokoládégyártó egyetlen részvénye például 112 000 svájci frankot kóstál, a cég vezetői szerint ez az ár automatikusan megszűri a befektetőket, néhány százalékos gyengülés esetén senki sem fogja eldobálni papírjait.
A hazai tőzsdén sem ismeretlen a részvény-felaprózás, hiszen az OTP, a Mol és a Richter is befektetőbarátabbá tette már részvényeit az elmúlt években. Utoljára a 4iG-tól láttunk egy splitet, a technológiai cég 2018-ban tizedelte részvényei kurzusát, 2019-ben pedig egy újabb ötödölést hajtott végre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.