BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Recessziós szignál villant Amerikában

A piac arra számít, hogy a Fed rövid távon annyira felnyomja a kamatlábakat, hogy leküzdje az inflációt, míg végül megszorítja a hiteleket, s ezzel recessziót okoz.

Recessziós szignálként értelmezi a Wall Street, hogy a tengerentúli kötvénypiacon a kétéves kincstárjegyek hozama a héten a 10 éves állampapírok hozama fölé emelkedett. A fordított hozamgörbe ugyanis gyakran a gazdasági visszaesés előjele. Márpedig a 2-10-es elmélet kitüntetett rövid hozama elérte a 2,44 százalékot, míg a hosszú oldalon 2,38 százalékos a jegyzés.

Tipikusan annak a jele, hogy rossz idők jönnek, s recesszió várható – mondta Steve Englander, a Standard Chartered Bank befektetési stratégája. Hozzátéve: normál esetben, minél tovább tart a hitel visszafizetése, annál magasabb a kamatláb, mert a hosszabb futamidejű kölcsönzés nagyobb kockázattal jár.

A magas rövid távú kamatlábat a Fed kamatemelésére vonatkozó várakozások vezérlik, míg a hosszú távú kamatlábat a recesszióra vonatkozó várakozások befolyásolják. A befektetői logika most azt súgja: a piac arra számít, hogy a Fed rövid távon annyira felnyomja a kamatlábakat, hogy leküzdje az inflációt, míg végül megszorítja a hiteleket, s ezzel recessziót okoz.

Fotó: Brooks Kraft


Egyelőre a Fed láthatóan nem tart a 2-10 szignáltól. A jegybankárok úgy érzik, van elég mozgásterük, hogy a következő hónapokban kamatot emeljenek, s az inflációt megfékezzék, mielőtt a szűk keresztmetszeteken elakadna a gazdasági fellendülés. 

Elemzők szerint a jövő év döntő lehet. Ha addig nem fékezi meg az inflációt a Fed, akkor könnyen recesszióba hajolhat az amerikai gazdaság.  

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.