Azon kevés cégek egyike a Telekom, amelyekre érdemben nem hat az orosz-ukrán háború. Már ez önmagában egy kedvező momentumot adhat a gyorsjelentésnek – mondta a VG-nek az Equilor elemzője.
Józsa Bence szerint az elmúlt években, a koronavírus miatti lezárások időszakában a pörgő készülékértékesítések, és a megnövekvő adatforgalom mellett összességében nagyot mentek, és középpontba kerültek a kommunikációs szolgáltatók. Ugyanakkor 2022 első negyedéve már nem a lezárásokról szólt, és a home office elterjedésének csökkenése sem fogta vissza valószínűsíthetően a Telekom számait. Az elemző szerint ugyan a készülékeladások historikusan az utolsó negyedévben mennek a legjobban, ebből a szempontból a második legjobb időszak az év elejére, az első negyedévre esik. Most viszont a gyorsuló infláció is előtérbe hozhatta a készülékcseréket, ugyanis tartva az egyre magasabb áraktól, sok fogyasztó előrehozhatta alapvetően későbbre tervezett vásárlásait.
Józsa Bence a meglóduló infláció ellenére sem tart a költségek megugrásától, a fogyasztói árindex miatti béremelés csupán enyhén növelheti meg ezt a sort. A KBC Equitas vezető elemzője 8 százalékos kiadásnövekedést valószínűsít. Cinkotai Norbert szerint a személyi jellegű kiadások akár csökkenhettek is a bázishoz képest, és a többi költség estében sem lát esélyt nagy növekedésre.
Puskaporos hangulatú közgyűlésen van túl a társaság, ahol az intézményi befektetők által keveselt osztalék kérdése ismét előtérbe került. Végül eredménytelennek bizonyult a részvényesi nyomás, nem emelte fel a menedzsment az osztalék mértékét. Józsa Bence szerint tehát az iparági átlagot mélyen alulmúló osztalékszint nem teszi kapós papírrá a Telekomot. A részvények könyv szerint értéke (P/BV) 0,6-es értéken áll, így tehát a menedzsment áron alul veszi vissza a részvényeket. Miután az Equilor szakértője szerint a piacon is be tud vásárolni a vezetés a részvényekből, nem várható „nagybevásárlás” a május 17-re meghirdetett részvény visszavásárlási aukción. Józsa Bence pesszimista a részvény kilátásait illetően. Úgy véli, elgondolkodtató lehet a magánbefektetők számára, hogy kiszálljanak a Telekomból, miután bebizonyosodott, hogy magasabb osztalékra nem számíthatnak. Hozzátette, nagy rali nem várható az árfolyamban, és akár a tőzsdéről való kilépés is reális forgatókönyv lehet a Telekom esetében. Az Erste hírlevele szerint a visszavásárlási aukcióig vételi erő jelenhet meg a Telekom papírban, amit a jelentős mennyiségű, a szabad közkézhányad 10 százalékát kitevő visszavásárlási szándékkal magyaráznak.
A KBC Equitas előrejelzése szerint a növekedés hajtóterejét a mobilbevételek jelentik, ezen a soron 9 milliárd forintos növekedéssel számolnak. Az összes bevétel pedig elérheti a 173,4 milliárd forintot. Leginkább az adat iránti növekvő igény jelentkezhetett pozitívumként,nagy változást az alapfolyamatokban nem látnak, továbbra is kedvezőnek gondolják a trendeket. A macedón leánycég nem okoz majd meglepetést a KBC szerint, a negyedik negyedévben látott gyengébb szereplést részben a magas bázis okozta akkor, most így kedvezőbb bővülési ütemre számítanak. Durván 700 millió forintos bevételi többletet várnak a leányvállalattól. Mind az Erste, mind pedig a KBC Equitas hírlevelében kiemeli, hogy a vezetékes internet bevételek növekedését a tavalyi év első negyedévében nyújtott ingyenes internetszolgáltatás miatti alacsony bázishatás is pozitívan befolyásolhatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.