A részvénypiacok esésével és a kötvényhozamok emelkedésével (ami a már meglévő kötvényportfólió leértékelődésével jár) elég siralmasan festenek a Magyarországon működő önkéntes nyugdíjpénztári (önyp) teljesítmények. A jövő nyugdíjasai nem 2022 első öt hónapjára fognak a legszívesebben visszaemlékezni, a VG-körképe szerint a vizsgált nyolc pénztár több mint 40 nyugdíjalapja közül csupán négy tud felmutatni pozitív hozamot az év elejétől.
2021-ben magasan nyerte a nyugdíjalapok közti versenyt az Allianz Önkéntes Nyugdíjpénztár kockázatvállaló portfóliója, amely 27 százalék hozamot termelt. Idén ugyanaz a befektetési politika – 73 százalék nemzetközi részvény, 17 százalék hazai részvény és 10 százalék magyar állampapír – 6,1 százalékos negatív hozamra elég, meglepetésre azonban még így is ez a legjobb teljesítmény a négy allianzos önyp-portfólió közül. A kiegyensúlyozott nevű portfóliójuk idén 7,7 százalékos mínuszban van, ebben 69 százalékot képviselnek magyar állampapírok, míg 17-et külföldi részvények.
Az Aegonnál sem fest jól az összkép, az öt választható portfólió közül kettőnek is több mint 11 százalékkal esett idén az árfolyama, főként a növekedési alapjuk (felerészben tartalmaz részvényeket és kötvény+pénzpiaci eszközöket, a fennmaradó részt pedig ingatlanalapban és abszolút hozamú alapban tartja) teljesít gyengén. Az Aegonnál a mínusz 6,9 százalék a legjobb teljesítmény, ebben a klasszikus alapban kizárólag államkötvényekből válogatnak.
Az Erste nyugdíjalapok is mínuszosak idén: 4,9 és 6,5 százalék között szóródnak a negatív hozamok. A banki hátterű pénztárak közül az MKB-nál viszont az egyik portfólió pozitív hozamra volt képes az év első 5 hónapjában, a kiszámítható nevű alap 0,6 százalék pluszban van idén, itt valamennyire kifizetődő volt az ultrakonzervatív megközelítés, de a pénztár szakértői ezt az alapot csak a nyugdíj előtt 1-2 évvel álló, vagy már eleve nyugdíjas öngondoskodóknak ajánlják és hangsúlyozzák, hogy a nyugdíjpénztári portfóliók hozameredményét 10-15 éves időtávon érdemes értékelni.
Külön közleményben fordult az öngondoskodó ügyfeleihez az OTP is, kiemelve, hogy az ismert gazdasági krízishelyzetben a tőkepiacok nem kerülhették el a visszaesést, a részvényárfolyamok nagyot zuhantak, de ezúttal a biztos menedéknek tekintett fejlett piaci kötvények hozamai sem estek, így szinte minden befektetési eszköz árfolyamesést szenvedett el. Emelkedtek a magyar kötvényhozamok, ami jelentősen csökkentette a pénztári portfóliókban már meglévő magyar állampapírok árfolyamát. A pénztár által választható eszközök közül egyedül a devizakitettség miatt keletkezett némi nyereség. Az OTP nyugdíjpénztári tagok 6 portfólió közül választhatnak, ezek közül idén csak egynek a hozama pozitív, az a kockázatkerülő: 1,35 százalékkal.
A legjobb teljesítményt a Honvéd önyp nyújtotta idén, igaz a négyből csupán egy portfólió ért el pozitív hozamot. Ez a pénzpiaci alapjuk, 1,77 százalékos teljesítménnyel. Érdekesség, hogy az „egyenruhások pénztára” részben megosztja a vagyonkezelést külső portfóliókezelőkkel, de a pénzpiaci alapot ők maguk kezelik. A portfólióban csak látra szóló folyószámla, lekötött betéti számla, tagi kölcsön és maximum 3 hónap hátralévő futamidővel rendelkező magyar állampapír szerepelhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.