Hétfői 50 bázispontos alapkamat-emelése után csütörtökön 30 bázisponttal, 6,75 százalékra emelte effektív fő rátáját, az egyhetes betéti kamatot a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A döntésben nem volt semmi meglepő, a szigorítás azonban elméletben támaszt nyújt a forint árfolyamának, és a magyar fizetőeszköz valóban erősödött is valamelyest az euró ellenében: miután tegnap délután óta nagyon szűk sávban ragadt 396,6 környékén, reggel 10 órára 396 régiójába erősödött.
Ez nem nagy mozgás, és még arra sem lehet mérget venni, hogy a kamat feljebb tolásának köszönhető, hiszen a döntés várható volt, ugyanakkor az erősödés akár annak is betudható lehet, hogy a nemzetközi piacon alábbhagyott a dollár vásárlása, és az euró – többnapos gyengülés után, ami a zöldhasú ellenében 1,079 közeléből 1,065 alá vitte – visszapattant 1,069-re.
Általában könnyen ellenőrizhető, hogy a nemzetközi vagy a helyi hatások erősebbek, hiszen az euró/dollár mozgása hasonlóan szokott hatni a három leglikvidebb közép-európai devizára, ezúttal azonban a złoty és a cseh korona mozgásából nem lehet olvasni, a lengyel fizetőeszköz például megbokrosodott, és az utóbbi héten fittyet hány a nemzetközi hatásokra. Csütörtökön például a dolláreladás ellenére a złoty gyengült. (Későbbi kiegészítés: a délelőtti kereskedés folyamán aztán helyreállt a rend, a złoty is erősödésbe fordult, a forint pedig még tovább hatolt, egészen 394,5 környékéig. Izmosodott a cseh korona is.)
A régiós árfolyamok és az euró mozgását az elmúlt hetekben a helyi jegybankok kamatkilátásain és az inflációs adatokon kívül az olajembargóról folyó uniós alkudozások is befolyásolták.
A złoty erősödését az hajtotta mostanában, hogy a várakozások szerint további komoly kamatemelésekre kényszerül a lengyel jegybank, mivel egyre magasabbra hág az országban az éves infláció – a csehekhez és a románokhoz hasonlóan 14 százalék körül jár. Ezzel szemben a magyar infláció egyharmadával alacsonyabb, és az MNB ezzel szemben épp mostanában jelezte, hogy lassítja kamatemeléseit, majd kedden úgy is tett. Ennek a különbségnek megfelelően a złoty erősödött a forint ellenében, és a múlt héten legalább tíz éve a legerősebb árfolyamát érte el, 87 forint közelében.
Annak köszönhetően, hogy az ukrajnai háború első hete óta a złoty 4,9 környékéről 4,6 alá száguldott az euró ellenében, a lengyel fizetőeszköz az idén nem gyengült, miközben a forint már mínusz 6,5 százalék környékén jár.
Az elemzők szerint aligha maradnak így az erőviszonyok, miután leülepszik az infláció felszökése miatt szükséges kamatkorbács felverte por a régióban. Csütörtökön közölte havi elemzői felmérését a régió devizáiról a Reuters, és 12 hónapos távlatban a konszenzus szerint 7,4 százalékot erősödhet az euró ellenében a forint, 1,9-et a złoty, miközben a cseh korona a várakozás szerint alig változik, a román lej pedig egy százalékot gyengül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.