A dollár 1,073 környékéről 1,071-en is túlra erősödött az euró ellenében, megduplázva a reggeli szintekhez mért nyereségét, miután a pénteken közölt NFP statisztika szerint májusban 390 ezer új nem-mezőgazdasági munkahely keletkezett az Egyesült Államokban. Ez kevesebb, mint az áprilisi 436 ezer, de jóval több a várt 325 ezernél, tart a lendület, azaz biztosított, hogy a Federal Reserve erőteljes ütemben folytatja márciusban megkezdett kamatemeléseit.
Nem csoda, hogy a dollár erősödéssel reagált. Aki a forint árfolyamát figyeli, mert mondjuk kedvező szinten szeretne devizát vásárolni, annak ez nem jó hír, hiszen ilyenkor a forint is vissza szokott vonulni, még az euróhoz képest is. A magyar fizetőeszköz azonban csak mérsékelten gyengébben kereskedett a csütörtöki zárószinteknél az euró ellenében az adatok megjelenése utáni fél órában, 395 erősebb oldalán.
Ulrich Leuchtmann, a Commerzbank deviza- és árupiaci főközgazdásza már reggeli jegyzetében jelezte, hogy erős NFP adatok a dollár azonnali megugrásához vezethetnek, mert a devizapiac zsigerből szokott reagálni az efféle hírekre, amelyek lendületet adnak a kamatemelési várakozásoknak.
A hatás azonban átmeneti lehet, ha továbbgondolják, mit jelent ez - fűzte tovább az elemző.
A gyorsabb Fed kamatemelések, úgy tűnik, már nem pozitívak a dollárra nézve
- írta.
Ezt azzal magyarázta az elemző, hogy a devizapiacot is egyre inkább elgondolkodtatja, milyen lesz a landolás a kamatemelési sorozatot követően, és minél jobban túlfűtődik az amerikai gazdaság, annál nagyobb lehet a zakó a monetáris szigorítást követően. Az is csalóka, hogy az amerikai adminisztráció - beleértve Joe Biden elnököt és Janet Yellen pénzügyminisztert - támogatják, hogy a Fed keményen szálljon szembe az elszabadult inflációval. A politikusoknak ez a közeledése fordítva is elsülhet, ha elérünk oda, amikor majd a szigorítás ellenkezője mellett fognak kardoskodni - figyelmeztetett Leuchtmann.
Az euróval kapcsolatban más a helyzet: az egységes valuta árfolyamát még mindig támogatja, ha a piacok gyorsabb kamatemelést kezdenek el várni, hiszen az Európai Központi Bank erősen az események mögött maradt. Csütörtöki ülésén az elemzők szerint még nem emel kamatot a bank, de erős jelzéseket adhat, hogy júliusban már igen. Ha ez felrepíti az eurót, az jó a közép-európai devizáknak is, amelyek közt az utóbbi hetekben-hónapokban alulteljesítővé vált a forint.
Az év elején még sztárnak kikiáltott forint gyengélkedése mögött több tényezőt is emlegettek az elmúlt hetekben. A magyar infláció alacsonynak számít a régióban, és a Magyar Nemzeti Bank lassított kamatemelésein, miközben a lengyelektől és csehektől - különösen az előbbiektől - további lendületes szigorítást várnak a piacok, ha nem hagy alább az inflációs nyomás.
Emellett Magyarország gyakran negatív színekben szerepelt a devizakereskedőket is befolyásoló nemzetközi sajtóban, mint a Moszkvára kirótt olajembargó kerékkötője, és sok tudósítás elhallgatta a tényt, hogy a csővezetékes szállítás leállításának széles ellenzői tábora volt. A lengyelekhez képest kedvezőtlen, hogy a számukra Brüsszel várhatóan feloldja a befagyasztott kilábalási támogatásokat, miközben Budapest esetében nem adja jelét hasonlónak. A forintra nyomást helyeződött az extraprofit megadóztatásáról szóló budapesti hírek után is.
Ugyanakkor mindezeket a szakemberek rövid távú tényezőknek tekintik, és a gazdasági alapokra tekintve egyéves távlatban arra számítanak, hogy a forint jelentősen túlteljesíti a többi régiós devizát - derült ki a Reuters júniusi elemzői körkérdésének eredményeiből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.