Történelmi mélypontjáról fordult vissza kedden a forint, kora délutánra 399 forint alá süllyedtek az eurójegyzésárak. A lélektani 400-as szint áttörése után hétfőn felgyorsultak az események, az euró/forint 403 közelében is járt. Kedden korrigál a magyar tőzsde is, a BUX több mint 1 százalékos pluszban áll, az OTP Bank papírjaival azonban ismét mínuszban kereskednek, az emelkedést a Mol vezeti, amelynek részvényei 2,6 százalékkal drágultak.
Bár kézenfekvőnek tűnik a forint új történelmi mélypontja után a magyar blue-chipek árfolyamát euróban vagy dollárban vizsgálva árazni (az OTP Bank részvényei 21 euró környéki áron kereskednek), a VG-nek nyilatkozó elemző szerint egyelőre felesleges abban bízni, hogy az euróban és dollárban kifejezve még inkább alulértékelt magyar tőzsderészvények piacára hirtelen vételi erő érkezne.
Sőt, mint Blahó Levente, a Raiffeisen Bank szenior elemzője lapunknak elmondta, a magyar deviza mélyrepüléséhez az is hozzájárult, hogy a még az utóbbi hetekben is kitartó külföldi befektetők közül is sokan bedobták a törülközőt, nagy tételben eladták a részvényeiket, majd az értük kapott forintot is. Nem kifejezetten országspecikfikus a jelenség, amit látunk, az a globális átárazás a tőkepiacokon – fogalmazott Blahó Levente –, a részvények helyett egyes piacok kötvényeit keresik a befektetők, fejlődő régiók helyett pedig a fejlett piacok eszközei kerülnek előtérbe.
A magyar piac a lemaradók közt is lemaradó , több okból kifolyólag is, idesorolható különösen az államháztartás hiánya, az EU-s helyreállítási alap kérdése vagy néhány politikai döntés. A Raiffeisen Bank szakértői is alulértékeltnek tartják az OTP-részvényeket, ugyanakkor az elemzők dolga a számos egyszeri, mint kiderült, tartóssá váló tétel – kínai lezárások, extraprofitadó, olajárak, infláció, ukrán krízis – miatt sokkal nehezebb, később valamelyest tisztulhat a kép a második negyedéves gyorsjelentésekkel.
A magyar piaccal kapcsolatban Blahó Levente szerint az látható, hogy a februári eladói hullámot az extraprofit-elvonás hírére egy újabb követte, így jelenleg nincs a Budapesti Értéktőzsdén eladói nyomás, ennek első számú jele az alacsony forgalom és ebből következően a magasabb volatilitás. A bank elemzője azt gondolja, hogy nem a monetáris politika következtében került 400 forintra az euró árfolyama, s egyedül a jegybank nem is képes trendfordulót hozni.
A forint vesszőfutása inkább annak hatása, hogy a régiót békeidőben egy egységként kezelő intézményi befektetők a jelek szerint most Magyarország hátrányára diverzifikálnak. A meglehetősen ideges befektetői hangulatról Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter is beszélt egy keddi háttérbeszélgetésen.
A magyar tőzsde és a forint szempontjából is meghatározó lesz a Federal Reserve szerda esti kamatdöntő döntése. Az Erste elemzői szerint ezen túl sem ígérkeznek könnyűnek a további napok, még akkor sem, ha a nemzetközi részvényindexek korrigálhatnak, miután hétfőn elérték a medvepiaci tartományt (az amerikai határidős indexek 0,5–0,7 százalékos pluszban tartózkodtak délután egy órakor).
A befektetési szolgáltató szerint a Magyar Nemzeti Bank várhatóan megpróbálja a 400-as kulcsszint alatt tartani az euró/forint kurzusát már csak annak inflációnövelő hatása miatt is, csütörtökön pedig felmerülhet az egyhetes betéti kamatok emelése. Főleg akkor, ha szerdán a Fed szigorú üzenetet fogalmaz meg, és a piaci várakozásoknak megfelelő 75 bázispontos emelés következik. Az Erste szakértői kiemelték, az általánosan negatív befektetői hangulatban a forint ezúttal együtt gyengült a régiós devizákkal, de például az idei évet szemlélve szembetűnő az alulteljesítés: az euró/forint több mint 8 százalékkal emelkedett, míg az euró/złoty csak 1,5 százalékkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.