Kedden reggel két évtized óta a legközelebb került az euró-dollár devizapáros az úgynevezett paritáshoz, tehát ahhoz, hogy a két vezető deviza értéke újfent kiegyenlítődik, ám várhatóan a történet itt még nem ér véget, fel kell készülni a trend folytatódására, vagyis arra is, hogy a dollárért egyre több eurót kell majd adni.
Az euró árfolyama a 2002-es, készpénzként történt bevezetésekor 0,8 dollár körül mozgott, 2006 során 1,3 dollár körül stabilizálódott, majd a dollár romlása miatt 2008-ra közel 1,6 dollárig emelkedett, 2009-ben viszont 1,4 dollárra esett vissza.
A lélektani szint felé gyengülés negatív trend volt a forint számára is, hiszen az euró gyengülésére látszólag paradox módon, bár nagyon is logikusan, a forint – akárcsak a többi európai uniós valuta – általában még nagyobb értékvesztéssel reagál. Ha az euró eléri a mélypontot, ami után már nem várják tovább gyengülni, az jó hír lenne, de a közös valuta árfolyamára sok veszély les továbbra is.
A két vezető deviza közti erőviszony szisztematikus eltolódását javarészt a két gazdasági térségben alkalmazott alapkamatok közti differencia indokolja,
hiszen míg az Egyesült Államokban a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve június 15-én 75 bázisponttal 1,50-1,75 százalékra emelte, az Európai Központi Bank még mindig 0 százalékon tartja irányadó kamatát.
Ráadásul a közeljövőben is töretlenül fennmaradni látszik a lendületkülönbség, lévén Amerikában további 0,5 százalékos emeléseket várnak idén, míg Európában még mindig az első kamatemelésre várunk, amit Christine Lagarde egyébként júliusra, azaz erre a hónapra ígért, 0,25 százalékos lépésközzel.
Az euró-forint árfolyam egyébként kora reggel a mára várt hazai kamatemelésre tekintettel 406 forint alá is leszúrt, azonban 9 óra körül már újra a 409,5 forintos szintet ostromolta, majd a 410-en is átlépett.
Noha az infláció semmivel sem kevésbé sújtja az euróövezetet, mint Amerikát, szakértők szerint főként a déli országok eladósodása és ingatag gazdaságai tartják vissza az EKB monetáris tanácsát a határozottabb döntésektől. Ez vonatkozik a zónához tartozó országok által kibocsátott államkötvények vásárlására is.
Jóllehet a frankfurti jegybank már decemberben bejelentette a pandémiás eszközvásárlási program kivezetését (PEPP), a havi vásárlások tekintetében a legütőképesebb programját, mely az eurót az alacsony kamat mellett szintén gyengíti, csakhogy júniusban azt is közölték, hogy amennyiben egészségtelen folyamatokat észlelnek a kötvénypiacon, újraaktiválhatják a megszüntetett PEPP nettó eszközvásárlásait, múlt csütörtökön pedig Lagarde úgy nyilatkozott, hogy akár új eszközt is létrehozhatnak a kötvénypiaci turbulencia mérséklésére.
Az euró és az európai devizák dollárral szembeni gyengülése akár mindaddig velünk maradhat, amíg ilyen jelentős eltérés áll fenn a két jegybank monetáris politikája között.
Az európai inflációt illetően pedig a háború folyamatosan gondoskodik negatív hírekről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.