Készen áll arra, hogy tárgyaljon a Nornikkel és a Ruszal fúziójáról – közölte a Reuters szerint Vlagyimir Potanyin egy az RBC TV-vel készített interjúban. Az Ukrajnával szembeni orosz invázió miatt kivetett nyugati szankciók ugyan a Nornikkelt mindeddig nem érintették, ám a múlt héten Nagy-Britannia a Forbes szerint második leggazdagabb orosz üzletemberrel, Potanyinnal szemben jelentett be intézkedéseket.
A milliárdos a lehetséges fúzió indokaként felhozta a részvényesi struktúra diverzifikálásának szükségességét, hogy a szankciók megkerülhetők legyenek, továbbá az állami támogatás szükségességét és a globális zöldtörekvéseket is.
Az összeolvadásról szóló javaslat azonban a Ruszal irányából érkezett Potanyin szerint.
A Nornikkel a világ legnagyobb palládium- és finomítottnikkel-termelője, míg a Ruszal a világ legnagyobb Kínán kívüli alumíniumtermelője. Potanyin az előbbi cég 36 százalékát birtokolja, míg a Ruszal 26 százalékos részesedéssel rendelkezik a cégben. Az alumíniumgyártó 2008-ban vásárolt be a bányavállalatból, azóta a két cég részvényesei között számos vita zajlott le a Nornikkel menedzsmentje, osztalékfizetései és befektetései kapcsán.
A két cég által termelt fémek a recessziós félelmek erősödése miatt lefelé indultak az elmúlt napokban, ám még mindig a koronavírus-járványt megelőző időszak felett járnak.
Mind a három fém alapvető szerepet játszik az energetikai átmenethez szükséges termékek, elektromos autók, akkumulátorok gyártásában.
Az ukrán háború kezdete óta különösen a nikkel piacán zajlottak drámai események, a nyersanyag kereskedelmét a Londoni Fémtőzsdén (LME) fel is függesztették egy időre, miután egy kínai termelő shortügylete mögül kifogyott a fedezet. Az alumíniumgyártás terén fontos megjegyezni, hogy
a magas energiaárak miatt az európai termelők folyamatosan csökkentik termelésüket,
az iparág volt az egyike azoknak, amelyeket Yasmin Fahimi, a német szakszervezeti szövetség vezetője példaként említett arra, hogy összeomolhatnak az orosz gázszállítások leállása esetén.
Ezt azonban a rekordmagas kínai termelés ellensúlyozza, különösen, hogy az ázsiai ország keresletét a koronavírus újabb és újabb felbukkanása miatti lezárások is mérséklik. A Nornikkel és a Ruszal termékeinek különösen a magas energiaárak súlyát amúgy is nyögő autóipar is ki van téve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.