BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hőhullám fűti az amerikai határidős gázpiacot

Régen az azóta már leépített szénerőművek léptek be, ha a gázárak elszabadultak. Ráadásul, a kaliforniai vízerőművek kapacitását is megfelezte az aszály. Most üt vissza, hogy a zöldbefektetések divatja miatt a gáztermelők fejlesztések helyett két kézzel szórják az osztalékot.

Az Amerikát is perzselő hőhullám a tengerentúli földgázárak irányát is megfordította. A júniusi árzuhanás után, ebben a hónapban 48 százalékos emelkedést hozott a földgáz határidős piacán. Ahol a jegyzések 8 dollár fölé ugrottak , egymillió brit hőegységre vetítve. Ami kioltotta a múlt havi reményeket, hogy az infláció már tetőzött. És miután az előrejelzések szerint a kánikula augusztusig is kitarthat, ezért a kulcsfontosságú nyersanyagok további áremelkedésével kell számolni. Nem csak a földgáz ára ugrott meg, de a szén iránt is egyre nagyobb a kereslet az áramtermelők részéről, hogy a villamosenergia-termelés lépést tudjon tartani a légkondicionálók megnövekedett fogyasztásával.  

A young girl splashes through a waterfall at a park in Washington, DC, on June 28, 2021, as a heatwave moves over much of the United States. - Swathes of the United States and Canada endured record-setting heat on June 27, 2021, forcing schools and Covid-19 testing centers to close and the postponement of an Olympic athletics qualifying event, with forecasters warning of worse to come. The village of Lytton in British Columbia broke the record for Canada's all-time high, with a temperature of 46.6 degrees Celsius (116 Fahrenheit), said Environment Canada. (Photo by JIM WATSON / AFP)
Fotó: Jim Watson / AFP

Bár az előző két nyár is szokatlanul forró volt, a tengerentúli gázkereskedőket mégis meglepte a nyári gázigény. Miután június elején egy tűzeset miatt lezáták a Freeport LNG Houstontól délre fekvő exportterminálját, a piac automatikusan eséssel árazta a kieső külföldi keresletet. Ám a szikrázó napsütés leégette ezt a spekulációt.   

Az időjárás annyira forró, hogy az egész országban bekapcsolták a légkondicionálókat, s a hazai kereslet növekedése jóval felülmúlta az exportkiesést - mondta a Wall Street Journalnak Eli Rubin, az EBW Analytics energetikai tanácsadó elemzője. Szerinte, a kiugró nyári kereslet megakadályozhatja, hogy elegendő fűtőanyagot tároljanak télire, s növelheti az áremelkedés és földgázhiány kockázatát.

Korábban a szén pótolta a nyári extra energiaszükségletet, egyúttal kordában tartotta a gázárakat. Az amerikai energiaszektor azonban 2010 óta a széntüzelésű termelőkapacitásának egyharmadát nyugdíjazta, ami azt jelenti, hogy a hőerőművek egy része már nem tud szénre váltani, ha a gázárak elszaladnak. Míg rugalmas erőművek a szintén magas, egy év alatt megháromszorozódott, szénárakkal küzdenek, ami elsősorban a bányaszat leépítésével magyarázható. 

A földgáz ára nem csak az energiaszámlában  jelenik meg, hanem megnöveli a műtrágya, az acél, a cement, a műanyag és az üveg előállításának költségeit is. Vagyis széles palettán gerjeszti az inflációt. 

Bár a piaci egyensúly megbillenéséhez a hőhullám mellett nagyban hozzájárultak a keresleti oldal egyéb tényezői, különösen az ukrajnai háború és az Oroszország elleni szankciók miatt hirtelen megjelenő európai vevők. De a kínálati oldalról sem szabad elfeledkezni. Az amerikai termelők évek óta hanyagolják a kutatás-fejlesztést. Nem véletlenül, mert az egész ágazatot sújtja a gazdaság zöldülése, ami a befektetők elpártolásával járt. Ezért kőolajipar a profitot osztalékra és részvény visszavásárlásokra fordítja, hogy megtartsa maradék befektetőit. Az amerikai földgázkészletek a múlt héten 12 százalékkal az ilyenkor szokásos mennyiség ötéves átlaga alatt zártak.

A nyári hőség nem csak a gázárak és a szénárak miatt okoz fejtőrést az amerikai áramtermelőknek. A nyugati szárazság idén jelentősen csökkentette a vízenergia-termelést is. Az Energy Information Administration nemrégiben úgy becsülte, hogy a kaliforniai vízerőművek eneriatermelése az idei nyáron a normál érték felére csökken, ha az aszály továbbra is fennáll.

A csúcsigény kielégítése érdekében az áramtermelők a legmelegebb napokon az elavult erőművi blokkokat is beindítják, ám ezek már nem hatékonyak és gyakran kétszer annyi fűtőanyagot égetnek el, mint modernebb társaik. Tovább növelve a földgázkeresletet, még feljebb hajtva az árjegyzést.   

Egyre rosszabb hatásfokkal termelünk áramot, csakhogy világítsanak a lámpák, s ne boruljon sötétbe Amerika -  mondta az amerikai tőzsdei lapnak Eli Rubin, az EBW Analytics elemzője.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.