Az európai földgázárak június közepe óta megkétszereződtek, s ezen a héten elérték a 200 eurót megawattóránként, miután Oroszország az Északi Áramlat 1. gázvezetéken keresztül a kapacitás 20 százalékára csökkentette a szállítást. Ráadásul fennáll annak a veszélye, hogy az Oroszországból érkező csökkent kínálat ezen a télen gázkorlátozáshoz vezet – olvasható a Capital Economics elemzésében. A dél-európai országokat, köztük Romániát, Horvátországot és Törökországot valószínűleg kevésbé érintené a gázhiány. Lengyelország és Bulgária kitettsége nagyobb, míg Csehország, Szlovákia és Magyarország a legsebezhetőbb. Negatív szcenárió esetén az ipar gázellátását is csökkenteni kell, ami az ipari termelés több mint 10 százalékos és a GDP 5 százalékos zsugorodását eredményezheti.
A téli energiahiány kockázata csak egyike a régiót sújtó gazdasági nehézségeknek. Meredeken visszaesett júniusban az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom Lengyelországban és Litvániában. Az Európai Bizottság kelet-közép-európai gazdasági hangulati mutatói júliusban ismét csökkentek, összhangban a regionális GDP stagnálásával. Még az energiakorlátozás nélkül is valószínűleg recesszióba kerül idén néhány gazdaság, köztük Szlovákia és Csehország, s a Capital Economics elemzői szetrint a GDP Lengyelországban és Magyarországon is csökkenni fog.
A gazdasági kilátások romlásával és az infláció tetőzésével a kelet-közép-európai központi bankok lazíthatnak a monetáris szigoron, s 2023 második felében csökkenhetnek a kamatlábak – mondta Liam Peach feltörekvő piaci elemző. Szerinte a központi bankok szakpolitikai válasza valószínűleg attól függ, hogy milyen súlyos a piaci kockázat, s hogy a központi bankok hogyan ítélik meg a recesszió várható dezinflációs hatását. Magyarország és Románia tovább emelheti a kamatokat, míg Lengyelországban és Csehországban az ottani jegybankok kamatcsökkentéseket hajthatnak végre,hogy lejjebb nyomják a kötvényhozamokat.
A tízéves kötvényhozamok Csehországban és Lengyelországban már azokat a várakozásokat tükrözik, hogy a kamatcsökkentések egyre közelebb kerülnek. A kötvényhozamok az év végére kissé emelkedhetnek, majd jövőre visszaeshetnek, mivel a politika lazul, s a globális kockázatvállalási hajlandóság folyamatosan javul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.