Bár már úgy tűnt, június végére befagyott az európai tőzsdén kereskedett alapok (ETF) piaca, a második fél évet újult erővel és dinamikus bővüléssel indította a befektetési eszközosztály a felpattanó árfolyamoknak köszönhetően.
A hagyományos befektetési alapokhoz képest rugalmasabb és a kisbefektetők számára költséghatékonyabb megoldást kínáló termékkategória összvagyona 6,2 százalékkal, 1317 milliárd euróra nőtt a múlt hónap végére a Refinitiv Lipper adatai szerint.
A pénzügyi adatszolgáltató ugyan 2020 márciusa – vagyis a pandémia első hulláma – óta először regisztrált érdemi, mintegy 400 millió eurós tőkekiáramlást a kontinensen jegyzett ETF-ekből, a nyár közepén megugró piaci hozamok ezt bőségesen kompenzálni tudták, megalapozva ezzel a jelentős bővülésnek.
Ami az értékesítést illeti, a befektetők némileg meglepő módon a kötvény-ETF-ek felé fordultak, 4,6 milliárd eurót pakoltak ezekbe júliusban. Főként az amerikai és az európai uniós országok állampapírjait tartalmazó ETF-ek bizonyultak kelendőnek, amelyekbe két-, illetve egymilliárd eurót fektettek.
A legnagyobb eszközértékű részvény-ETF-ekből ezzel szemben 1,7 milliárdos tételt váltottak vissza, főként az eurózónás papírokon túladva (mínusz 1,1 milliárd euró). A befektetők kínai részvény-ETF-ekből ugyanakkor mintegy 800 milliós, amerikai részvényekből pedig bő félmilliárd eurós új kitettséget szereztek a tőzsdén kereskedett alapjaikon keresztül.
A legnagyobb tőkekivonást az árupiaci alapok szenvedték el, a 2,9 milliárd euró a kategória méretéhez képest is tetemes kiáramlás. A pénzpiaci eszközeiket ezzel párhuzamosan 400 millió euróval építették le az európai befektetők. A vegyes és egyéb típusú eszközök minimális pozitív nettó értékesítéssel zárták az időszakot, nem ahogyan nem volt nagy mozgás az alternatív ETF-ek piacán sem.
A hozamok – az árupiacot kivéve – szinte minden kategóriában a befektetők mellé álltak. A részvényalapú portfóliók összesített vagyona 9 százalékkal – bő 76 milliárd euróval – ugrott meg, a kötvény-ETF-ek pedig 5,5 százalékos gyarapodást nyugtázhattak. A csekély méretű vegyes termékkategória 16 százalékkal – félmilliárd euróval – hízott egyetlen hónap alatt.
Az árupiaci eszközöknél a nyersanyagárak korrekciója okozott 30 százalékos eszközérték-csökkenést, az apró méretű pénzpiaci eszközök vagyona pedig a tőkekiáramlás miatt apadt 7 százalékkal.
A júliusi felpattanás után az európai ETF-ek összesített vagyona már csupán 17 milliárd euróval marad el a tavaly év végi csúcstól, az augusztus első felében tapasztalható kedvező piaci folyamatok stabilizálódása mellett nyár végén így akár új rekord születhet az eszközosztály vagyonát tekintve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.