Jókora felértékelődési lehetőséggel kecsegtet a Masterplast-részvény az OTP Bank szerint, amely hétfőn késő délután kiadott elemzésével megkezdte az építő- és egészségipari gyártócég követését.
A pénzintézet diszkontált cash flow (DCF) modellje alapján 6050 forintos 12 havi célárat határozott meg a Masterplast papírjaira, ami 53 százalékkal magasabb a hétfői záróárfolyamnál. A jókora ralilehetőség miatt természetesen vételt javasol a bankház.
Meglátásuk szerint a mostani, 4000 forintos árszinteken a befektetők továbbra is egy pesszimistának mondható forgatókönyvet áraznak a kilátásokkal kapcsolatban.
A Sándor Dávid szenior elemző és Szemán Ákos elemző által jegyzett szakértői anyag kiemeli, hogy a vállalat növekedési ugrást hajtott végre az elmúlt években egy jól időzített németországi akvizícióval, amellyel a stabilabb bevételtermeléssel és magasabb marzsokkal jellemezhető, ciklusokon átívelő növekedési trendekkel rendelkező egészségügyi termékek piacára lépett be. A pandémia (és az ahhoz köthető egyszeri tételek) 2021-ben érdemben segítették a szegmens bevételeit, ehhez képest 2022 visszaesést hoz, a saját márkás egészségügyi késztermékek 2023-ban induló értékesítésével azonban ismét növekedés indulhat.
A makrogazdasági kilátások romlása és a támogatási konstrukciók idei kifutása az építőipari termékek szegmensében a bevétel visszaesését hozhatja az OTP szerint. Ez alól a bevételekben legnagyobb súlyt képviselő homlokzati hőszigetelő rendszerek kivételt képezhetnek, az EU-s klímacélok elérése érdekében kijelölt energiahatékonyság-növelési célok és a rezsiköltségek elszállása ugyanis egyaránt tartós keresletet biztosíthat a szigetelőanyagok iránt, miközben a vállalat most folyó gyártóberuházásainak 2023-tól elinduló termelése is erősítheti a bevételt.
A gyártói megjelenés a német és az olasz piacon Nyugat-Európa felé nyithat további növekedési lehetőségeket, miközben a vállalat termékoldalon is diverzifikáltabbá válik, az egészségügyi termékek mellett 2023-tól a saját fejlesztésű moduláris épületek is megjelennek.
Az új üzletfejlesztési lépéseknek köszönhetően a Masterplast a romló gazdasági környezetben is képes lehet a bevételeit emelkedő pályán tartani, miközben a saját gyártás arányának emelkedése és a termékmix magasabb árrésű termékek felé tolódása az EBITDA-marzsot is a hosszú távú átlag feletti szinten, 11,4–13,5 százalék között tarthatja.
Az EBITDA 2026-ra 41 millió euró fölé emelkedhet, az egyszeri tételektől tisztított 2021-es szint duplájára.
A vállalat eladósodottsága emelkedett az utóbbi években, de még komfortos szinteken áll, ráadásul zömében alacsony és fix (2-2,9 százalékos) kamatozás mellett kibocsátott, 2026–2031 között lejáró kötvények adják a kötelezettségek több mint 80 százalékát. A nettó profit 2022–2026 között átlagosan 13,1 százalékkal nőhet, az egy részvényre jutó nyereség pedig a tavalyi 1,09 euróról 1,9 euróra emelkedhet 2026-ra.
A 14-17 százalékos kifizetési hányad mellett teljesíthetők a menedzsment által jelzett osztalékfizetések is. Jövőre 66 forint, 2024-ben 77, 2025-ben 88, 2026-ban pedig 99 forintot utalhat részvényenként a vállalat, ami 1,7–2,5 százalék közötti osztalékhozam lenne.
Az elemzők megjegyzik, hogy a Masterplast előretekintő P/E-mutatója (a részvényár osztva az egy részvényre jutó eredménnyel) a szektortársakénál alacsonyabb (a 2022-re várt eredmény alapján 8,4, a jövő évi eredménybecsléssel pedig 8,9), a többiekhez mérten magasabb adósságszint miatt azonban a 7,9-es, illetve 6,9-es EV/EBITDA-ráták meghaladják a szektorátlagot. Igaz, a vállalat profitnövekedési kilátásai is erősebbek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.