A vezető amerikai részvénypiacok jelentős nyári emelkedését a technikai okokat leszámítva (például extrém túladottságot és szélsőségesen medvepiaci beállítottságú szentimentmutatókat az idei mélypontokon) az okozta, hogy a gazdasági lassulást és a közelgő recessziós veszélyt látva a piac elkezdte árazni a Fed fordulatát. Azaz a jelenleg javában zajló kamatemelési ciklus után (az aktuális kérdés most az, hogy a soron következő szeptemberi ülésen 50 vagy 75 bázisponttal emelnek majd kamatot) vagy helyesebben azt a növekedés előre vetített földbe állása miatt megszakítva már jövőre kamatvágásra kényszerül az amerikai jegybank szerepét betöltő intézmény.
A piaci által árazott 2023-as kamatcsökkentések ténye mellett azok mértéke is jelentős: jelenleg nagyságrendileg 50 bázispont, de pár hete, a záporozó recessziós makroadatok közepette elérte a 100 bázispontot is. A piac véleménye tehát elég határozott.
Mindez azért érdekes, mert a piaci mondás úgy tartja: don’t fight the Fed, azaz a Feddel nem érdemes ujjat húzni. A Fed pedig a saját várakozásait tükröző pontábra szerint arra számít, hogy 2023-ban is folytatja még a jelenleg futó emelési ciklusát. Érdekes helyzet, és az idő mutatja majd meg, hogy kinek volt igaza.
A piaci árazás, azaz a Fed-kamatvágások 2023-as megindulása malmára hajtja a vizet a kínai gazdaság jelentős lassulása (a kínai jegybank emiatt már lazított is többször) és a rendkívül pesszimista előremutató üzleti várakozások. A Fed kamatemelési ciklusának jövőbeli folytatását pedig a makacsul magas infláció (még akkor is, ha az inflációs csúcs már esetleg mögöttünk van), valamint a monetáris kondícióknak az utóbbi hónapokban (éppen az előrevetített Fed-fordulat miatt emelkedő részvénypiacok miatt) regisztrált lazulása támogatják.
A Fed-fordulat árazását és az arra esetlegesen válaszul adott Fed-kommunikációt érdemes figyelemmel kísérni, mert jelentős mozgásokat indukálhat a deviza-, a kötvény- és a részvénypiacokon egyaránt. Az euró-dollár árfolyam a paritáson, az amerikai tízéves hozam a 3 százalékos pszichológiai szinten, az S&P 500 részvényindex pedig a kétszáz napos mozgóátlag érintése után, az ötvennapos és a kétszáz napos mozgóátlagok között várja az igazság pillanatát.
Jelen anyag a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik az OTP Bank hivatalos álláspontjával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.