Évek óta nem volt ekkora a különbség a betéti kamatok és az inflációs ráta között az Egyesült Államokban, egyszerűen nincs elég nyomás a pénzintézeteken, hogy rendes kamatot fizessenek a betéteseknek – írta vasárnap a Bloomberg az erről szóló piaci körképében.
A különbség a korábbi inflációs hullámhoz képest óriási (nagyobb mint Magyarországon), régebben a betét reális alternatíva volt a fogyasztói árak elszabadulása elleni küzdelemben, persze reálkamat nélkül, hogy sikerüljön valamennyit enyhíteni a pénzromlás mértékén. Most ilyesmiért hiába fáradnak be az amerikaiak a bankfiókokba, ez pedig egyértelműen meglátszik a pénzintézetek idei profitján.
A megtakarítási számlákon elérhető kamat valóban nevetségesen alacsony, átlagosan 0,06 százalék. Ami rossz az ügyfeleknek, az jó a bankok részvényeseinek, a pénzintézetek vezetői pedig rendre azt kommunikálják, hogy egyelőre jeleit sem érzik az ügyfélnyomásnak, ezért eszükbe se jut emelni a betéti kamataikon.
A Bank of America sem kivétel , ahol egyébként az tapasztalató, hogy azok az ügyfelek, akik nem jönnek ki a fizetésükből – például a júniusban 9,1 százalékra ugró éves infláció miatt –, még több fogyasztási hitelt vesznek fel, ebben a szegmensben három éve a leggyorsabb ütemben nő a hitelállomány Amerika bankjánál.
Hogy a betétesek így pórul jártak, annak oka sokak szerint a Federal Reserve-nél keresendő, a központi bank későn kezdett bele a kamatemelésekbe, így eltart egy darabig, amíg a betéti ráták is felfelé moccannak.
Marad az erős kontraszt: 9,1 százalékos infláció versus 0,01 százalékos betéti kamat a Wall Street vezető pénzintézeteinél, a Bank of Americánál, a JPMorgan Chasnél és a Wells Fargónál.
Még egy adalékot említ a Bloomberg arra vonatkozóan, hogy a pénzintézeteknek miért nem kell sietniük az emelésekkel: a Covid-lezárások alatt túl sok készpénz ment ki a lakossághoz a támogatási programok révén, így egyszerűen túl sok dollár keres helyet magának, nincs igazán verseny a bankok közt. Főleg azok vannak bajban, akik nem vesznek igénybe más, például privátbankári vagy befektetési szolgáltatást, nekik esélyük sincs rendes vagy prémiumkamatra. Számukra a kizárólag online banki szolgáltatást nyújtó társaságok ajánlata sem lehet elég, az inflációhoz képest aligha vonzó az ebben a szegmensben jellemző, 1,5 százalékos éves kamatláb.
Ráadásul az idő is a bankok kezére játszik, egyszerűen túl rég volt – utoljára a 80-as években –, és egyre kevesebben emlékeznek arra, hogy igenis létezik (létezett?) az, hogy a bankoknál elhelyezett kamat magasabb volt, mint az inflációs ráta. A kilátások egyébként nem biztatók, a szakértők csupán 1,2 százalékra várják a betéti kamatok emelkedését az USA-ban, magasabbra nem, hiszen mire odaérünk, a Fed valószínűleg már javában a monetáris kondíciói lazítását készíti elő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.