Az elmúlt hetek jókora tőzsdei árfolyamugrásokról szóltak itthon és a globális tőkepiacokon is, a megelőző hónapok részvény- és kötvénypiaci lejtmenete azonban nem múlt el nyomtalanul, sőt, a pénteken közölt második negyedéves nyugdíjpénztári adatok szerint eléggé meggyötörte a jövő nyugdíjasainak portfólióit.
A Magyar Nemzeti Bank összesítése szerint a fél év végén 1579 milliárd forint volt a Magyarországon működő 31 önkéntes nyugdíjpénztár (ÖNYP) által kezelt vagyon piaci értéke, ami közel két éve volt ilyen kevés.
A tavaly év végi 1729 milliárdból 150 milliárd forint olvadt el, vagyis 8,7 százalékkal esett vissza a megtakarítások értéke.
A második fél év végén az látszott, hogy az öngondoskodók továbbra is a kötvénybefektetéseket favorizálják: az összvagyon 45 százaléka pihent magyar állampapírokban. Mint ismert, a nyugdíjpénztári tagok nem önállóan kezelik az általuk befizetett pénzt, hanem csupán a rendelkezésre álló négy-hat portfólió közül választanak, a portfóliós rendszer pedig eltérő arányban vállal kötvény-, illetve részvénypiaci kitettséget. Az év elejétől nézve persze nehéz olyan nyugdíjpénztári portfóliót találni, amely pozitív hozamra lett volna képes: a kötvénybefektetések értéke a folyamatosan emelkedő hozamkörnyezet miatt esett vissza, a pénztártagok magyar állampapírjai például 715 milliárd forintot értek a fél év végén, míg három hónappal korábban 748 milliárdot.
Ugyanakkor továbbra is jellemző, hogy az önkéntes nyugdíjpénztári szektor eszközkitettségét három kategória – kötvények (53 százalék), befektetési jegyek (31,3 százalék), valamint részvények (7,9 százalék) – határozza meg.
Ha az első fél év végi portfólióadatokat az előző év azonos időszakával vetjük össze, akkor az önkéntes nyugdíjpénztári vagyon értéke 5,9 százalékkal esett vissza, a taglétszám érdemben nem változott, az évek óta jellemző 1,1 millió fő van a rendszerben, a 8000 új belépőre 4200 kilépés jutott.
Az ÖNYP-portfóliók piaci értékének számottevő csökkenése különösen annak tudatában fájdalmas, hogy a tagok nem fordultak el ettől a megtakarítási formától: 2022 első fél évében közel 53 milliárd forinttal a tagi befizetések rekordot döntöttek, és 8,6 százalékkal haladták meg a tavalyi bázist.
Az SZJA-visszatérítések 14,6 milliárd forintot tettek ki, ez az előző évihez képest 7,8 százalékos visszaesést mutatott. A fedezeti tartalékból 60 milliárd forintot fizettek ki a pénztárak.
Érdemben nincs változás a magánnyugdíjpénztári taglétszámban sem, kevesebb mint 53 ezren vannak, akik maradtak a rendszerben. Csodát az ő pénzüket kezelő portfóliómenedzserek sem tudtak tenni, így az összvagyon 250 milliárd forint alá bukott az első negyedév végi 265 milliárdról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.