Majdnem pontosan fél évvel ezelőtt történt, hogy a forint először lépte át a 400-as lélektani határt az euróval, majd pár hónappal később az amerikai dollárral szemben. Ezek a korábban nem látott, és nemrég még elképzelhetetlennek tűnő szintek mára szinte „normálissá” váltak. Az okozott pánik csillapodott, de ügyfeleinknél továbbra is gyakori dilemma, és az egyik leginkább visszatérő kérdés, hogy a portfoliójukon belüli devizasúlyok hogyan alakuljanak. Nézzük tehát röviden a főbb kockázatokat és lehetőségeket gondolatébresztőnek.
Egy deviza értékeltségére több tényező hat, melyek közül az egyik legfontosabb az elérhető kamat szintje. Ez a forint esetén jóval magasabb, mint a főbb devizáknál, sőt, a már most is jelentős kamatkülönbözet még várhatóan növekedni is fog egy ideig, ami emeli a devizaeszközök tartásának költségét. Ez azt jelenti leegyszerűsítve a jelenleg körülbelül 10 százalék kamatkülönbözet mellett, hogy nem nyerünk a deviza vételén-tartásán, ha az euró vagy az USA dollár forinthoz viszonyított árfolyama nem lesz egy év múlva legalább 40 forinttal magasabb (két év múlva kb. 80 és így tovább.)
A fenti példa kamatozó típusú befektetések és derivatív devizaügyletek esetén igaz ennyire egyértelműen. Részvény és más eszközosztályokban kevésbé direkt a hatás, így általában kisebb önmagában a kamatkülönbözet jelentősége az azonos profilú és kockázatú eszközök között. Emellett a tőzsdei és a tőzsdén kívüli devizában elérhető termékek köre nagyságrendekkel szélesebb: például az ügyfeleinknek kereskedhető befektetési alapok jókora többsége is devizaalapú.
A befektetési tanácsadás szigorú szabályai miatt, valamint az egyéni preferenciák és élethelyzetek ismerete nélkül a fentiekből fakadó konkrét következtetéseket ugyan nem vonhatunk le, de a diverzifikáció ebben az esetben is alaptétel: egy jól diverzifikált portfólióban irányelv, hogy nemcsak eszközosztályok, hanem devizák szintjén is osszuk meg a kockázatokat. Ritkán alakul ki olyan egyértelmű(nek tűnő) piaci helyzet, amikor ne szólna érv az ellen, hogy mindent egy adott pénznembe fektessünk be, legyen az a forint vagy bármi más. De a témát bővebben is kifejtjük az OTP Global Markets következő podcastjában.
Jelen anyag a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik az OTP Bank hivatalos álláspontjával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.