Az ázsiai szigetországra viszont a hazai problémák szöges ellentéte a jellemző. Míg itthon a magyar alapkamat egész Európában messze a legmagasabb, a Bank of Japan egyedüliként a világon továbbra is kitart az ultralaza monetáris politika mellett. Japán az egyetlen, ahol a negatív kamatok mellett továbbra is terítéken van a pénzbőségteremtés államkötvény-vásárlási programokon keresztül.
Ennek fényében nem meglepő a jen gyengesége, a mértéke azonban annál inkább. Az idei évet még 115 körüli szinteken kezdte az USA-dollár-jen kereszt, mára azonban 32 éves mélyponton van a jen, 149 fölötti szintekkel. A 150-es érték egy kritikus szint lehet, mivel a japán központi bank több közleményében is említette, hogy kiemelten figyel erre a szintre rövid távon.
A jen rekordszintű volatilitása mindemellett a hazai szereplőknek sincs kedvére: sok multinacionális cég adott hangot annak, hogy a devizapiaci kiszámíthatatlanság újonnan felmerülő kockázatként jelentkezett a működésükben.
Szeptemberben a Bank of Japan egyik vezető tisztviselője már hangoztatta, a japán jegybank kész nyílt piaci intervenciót alkalmazni a jen védelme érdekében. A közlemény ugyan óriási mozgást hozott néhány napig a piacon, azonban nem állította tartósan növekvő pályára a jent.
Devizapiaci kereskedőknek vagy spekulánsoknak nagyon izgalmasak lehetnek a következő napok, hiszen egy új kommentár egészen új megközelítésbe helyezheti a jen piacát.
Ha szignifikánsan áttörnék a 150-es szintet, további emelkedés várható, azonban ha tényleg védeni akarják a saját fizetőeszközüket a japánok, akkor short pozíciók felvételében lehet érdemes gondolkodni. A kiemelkedő volatilitás miatt mindenképpen szükséges stop alkalmazása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.