BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magányosan kaphatja a pofonokat a zloty az év végén

A forint és a zloty közös féléves vesszőfutáson van túl, az év hátralévő részében azonban különösen a lengyel devizára járhat rá a rúd a Bank of America elemzése szerint, miután a lengyel jegybank jelezte, hogy már jobban aggasztja a gazdaság lelassulása, mint a továbbra is vágtató infláció. A román jegybank eközben elég hatékony.

Bővelkedett a fordulatokban és meglepetésekben a közép-európai monetáris politika az elmúlt hetekben, és a fejlemények alapján úgy tűnik, a lengyel zlotyn fennmaradhat a nyomás az év hátralévő részében, a forint és a lej eközben támogatást kapott a jegybanki és kormányzati intézkedésektől a Bank of America (BofA) elemzése szerint.

Polish,Zloty,Cash,Rolls.,One,Hundred,Polish,Zloty,Rolled,Banknotes.
Fotó: Shutterstock

A dollár nyomulása az erőteljes amerikai kamatemelések nyomán általában is betett a feltörekvő piaci devizáknak, és még ezen az országcsoporton belül is mostohagyerekekké tette a közép-európai devizákat a régió erőteljes függése az elmúlt másfél évben megtöbbszöröződött árú energiától, amelyből a télen Európában hiány fenyeget.

Ikarosz még nem szállt elég magasra

A BofA elemzői – mint egy másik jegyzetükből kiderül –, úgy gondolják: sok feltörekvő piaci deviza már alulértékeltté vált a dollárral szemben. A feltörekvő gazdaságok hatalmas fizetésimérleg-többletet tudnak felmutatni az Egyesült Államokkal szemben, és mihelyt az amerikai reálkamatok elérik a csúcsot, jelentős rali indulhat olyan piacokon, ahol jó a mérleg és van kamat, ilyen a brazil, a mexikói vagy a dél-afrikai piac.

Világos, hogy egy ponton a dollár ereje károssá és így önlegyőzővé válik, ahogy végül Ikarosz is túl magasra szállt

– írták a BofA közgazdászai.

Még ezeknek a piacoknak az esetében is legalább egy negyedévet illetően óvatosságra intenek azonban. Normális helyzetben akkor kell elkezdeni a feltörekvőket vásárolni, amikor a Fed következő várható lépése már kamatcsökkentés, de ez még messze van, és a tapasztalatok azt mutatják, hogy a munkaerőpiacok gyengülésének első jeleire vásárolni súlyos hiba lehet.

A közép-európai devizák azonban még ebben a kitekintésben sem szerepelnek a BofA vásárlási listáján. Annyit jegyeznek meg róla, hogy továbbra is az euró vásárlását javasolják a cseh korona ellenében, és a forintét a zlotyval szemben. 

A koronáról megjegyzendő: nem csoda, hogy stabilabb, mint a forint és a zloty, hiszen a cseh jegybank május óta csaknem annyit költött a karbantartására, mint a teljes magyar devizatartalék, saját hatalmas tartalékénak egyötödét, és az ING elemzése szerint ez se lesz elég a korona gyengülésének a megelőzésére. 

A forint-zloty ajánlás azért érdekes, mert még az utóbbi fél évben agyonsanyargatott két likvid közép-európai deviza közül is a magyar deviza szenvedte el a legnagyobb csapásokat, és még a zloty ellenében is sosem látott mélypontra süllyedt néhány nappal ezelőtt, 88,5 környékén.

A forint visszapattant a rekordnak számító mélypontról a zlotyval szemben

A mostohák

Hogy miért nincsenek a kedvencek listáján a közép-európai devizák – amelyeket pedig más helyzetekben korábban segített integráltságuk az Európai Unióba –, illusztrálja a régióról szóló BofA-jegyzet egyik grafikonja. Európában lenni, az ukrajnai háború közelében, ahol a fizetési mérlegeket elrontotta az energiaválság, most nem éppen előny. 

A grafikonból az is kiderül, hogy a nagy régiós gazdaságok közül Magyarország van leginkább kitéve az energiaszámla elszaladásának. Az Európai Unió vezetői épp pénteken tárgyalnak az Oroszország elleni nyolcadik szankciós csomagról, amely az előzetes megállapodás szerint nem érinti sem a magyar energiaimportot, sem a paksi atomerőmű felújítását, az Európai Bizottság – és több tagállam – azonban további intézkedéseket is sürget, amelyek a földgázpiacon okozhatnak mélyreható változásokat.

 

 

Ami a zloty kárára változott

Miközben a zlotynak kisebb az energiaszámlának való kitettsége, mint a forinté, a két ország közös sebezhetősége, hogy hatalmas összegeket tart vissza tőlük az Európai Unió az úgynevezett jogállamisági vita miatt. A lengyelek a nyáron már egyszer azt hitték, hogy túljutottak ezen, de mégsem, a magyar Országgyűlés pedig most fogad el olyan törvénymódosításokat, amelyektől a pénzcsapok kinyílását remélik. Teljesülnek-e a varsói és a budapesti remények, a jövő zenéje, miközben dühöng a háború és az energiaválság.

A BofA szerint egyes közelmúltbeli fejlemények a forint és a zloty közül ezúttal az előző malmára hajtják a vizet, igaz, hogy pont a forint mélyrepülését állítja intő példaként a lengyelek szeme elé. Miközben a Magyar Nemzeti Bank és a román jegybank a vártnál nagyobb kamatemelést hajtott végre és folytatódó inflációellenes szigort ígért a napokban, a lengyelek a gazdaság lefékezése által nyugtalanítva meglepetésre leálltak a kamatemelésekkel, és a központi bank a novemberben esedékes inflációs jelentéstől vár útmutatást.

Pedig a lengyel infláció szeptemberben már a 17,2 százalékot is elérte. Mai Doan, a BofA közgazdásza szerint várhatóan emiatt marad meg a nyomás a zlotynt, és azért is, mert a kormányzatnak a csehektől eltérően igen kicsi a tűzereje arra, hogy a piacon karbantartsa a zloty árfolyamát. Ráadásul a lengyel büdzsé az év vége felé válik költekezőbbé. A forint mellett szólnak ugyanakkor az elemző szerint az MNB likviditásszűkítő lépései, az MVM és a Gazprom közötti halasztott gázfizetési megállapodás, illetve a hazai párnagáz felhasználása.

Ezek a lépések hozhatnak némi megkönnyebbülést az elkövetkező évnegyedben

– írta.

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.