BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sokasodnak a kérdőjelek a patinás svájci óriásbank körül

Teljes a káosz a piacon a Credit Suisse tőkehelyzetével kapcsolatban. Az elemzők 4–6 milliárd frankos tőkehiányt valószínűsítenek, a menedzsment szerint nincs baj, és az első fél éves adatok is stabil pénzügyi helyzetet mutatnak. Viszont akkor miért mondja a vezérigazgató, hogy „kritikus pillanatokat” él át a pénzintézet?

Keserves küzdelmet folytatott a Credit Suisse (CS) menedzsmentje az elmúlt napokban a közvéleménnyel, miután közölte, hogy átszervezi befektetési banki üzletágát, és 1,5 milliárd svájci frank értékű költségcsökkentési tervet dolgoz ki. A közösségi média, az elemzők, a befektetők azóta egyetlen dolgot találgatnak: vajon mennyi tőkére lenne szüksége az egykor szebb napokat látott svájci bankcsoportnak?

The logo of Swiss banking group Credit Suisse is pictured on November 11, 2018 in Geneva. (Photo by Fabrice COFFRINI / AFP) SWITZERLAND-BANKING-CREDITSUISSE
Fotó: Fabrice Cofrini / AFP

A Deutsche Bank egy elemzése például 4 milliárd svájci frank tőkehiányt hozott ki, a Keefe, Bruyette & Woods (KBW) viszont 6 milliárdot.

Ez azt jelzi, hogy a piacnak fogalma sincs a bankvezetés valódi elképzeléseiről, így nem csoda, ha az árfolyam zuhanórepülésbe kezdett; az elmúlt időszakban 25 százalékot esett. Így a CS kapitalizációja 10 milliárd frankra esett, ehhez képest még a 4 milliárdos tőkehiány is riasztónak néz ki. A menedzsment kétségbe esve igyekszik meggyőzni a nagybefektetőket, hogy eszközeladásokból képes pótolni a hiányt, de KBW elemzése szerint még így is 4 milliárd frank tőkeemelésre lenne szükség.

A bajt jelzi, hogy a szeptember közepén kiszivárgott feldarabolási tervek ellenére a bankvezetés csak október végére jelezte, hogy részletes elképzelésekkel áll elő.

Elemzői becslések szerint a befektetési banki üzletág részleges eladása 2 milliárd frankot hozhat, vagyis a jelenlegi ismeretek szerint messze nem elegendő a rossznak gondolt tőkehelyzet rendezésére. Ráadásul a kiszivárgott hírek szerint kivonulnának az amerikai piacról is, ami ebben az üzletágban gyakorlatilag a teljes meghátrálást jelenti.

A Credit Suisse árfolyama
 

A júliusban közzétett negyedéves jelentés szerint viszont a bank elsődleges alapvető tőke rátája (common equity tier one, CET), amely a pénzügyi stabilitás egyik legfontosabb mutatója, 13,5 százalékon állt, ami simán belefér az idei évre tervezett 13-14 százalékba. A mutató 2015-ben 11,4, 2020-ban 12,9 százalék volt. 

Ez azt jelzi, hogy a CS tőkehelyzete korántsem olyan rossz, mint a megelőző években, nagyjából hasonló az olyan európai nagybankokéhoz, mint a UBS, a HSBC, a Deutsche Bank, vagy a BNP Paribas. 

A likviditási ráta (egységnyi rövid lejáratú kötelezettségre jutó forgóeszköz állománya) 191 százalék, ami viszont sokkal jobb, mint szektortársak mutatója. 

„A második negyedév végén a CS tőke- és likviditási helyzete egészségesnek tűnt” – nyilatkozta a Financial Timesnak Kian Abouhossein, a JPMorgan elemzője. 

Ennek tükrében viszont valóban érthetetlen, hogy miért mondta a bank vezérigazgatója, Ulrich Koerner, hogy  a pénzintézet „kritikus pillanatban” van. A választ a harmadik negyedéves gyorsjelentés rejtheti, addig azonban félő, hogy az információhiányból fakadó bizalmatlanság további mélypontokra küldi a bankrészvény árfolyamát. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.