A harmadik negyedévben végrehajtott adósságkezelési műveletek eredményeként az idei évre vonatkozó elsődleges kibocsátási terv 86 százalékban teljesült a szeptember 30-i értéknappal – jelentette hétfőn az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
A központi költségvetés adósságának átlagos hátralévő futamideje 6,2 év, ezen belül a forintadósságé 5,1, a devizaadósságé 9,5 esztendő, ami mutatja, hogy az elmúlt években tapasztalt kedvező finanszírozási kondíciókkal élve eredményes volt az államadósság-kezelés által kitűzött futamidő-növelés
– olvasható a közleményben.
A forint lakossági piaci bruttó kibocsátási terv 86 százalékban teljesült. A lakossági állampapírok becsült állománya szeptember végén 8762 milliárd forint, ez 1151 milliárddal alacsonyabb, mint 2021 végén.
A lakossági kézben lévő állomány az év első két hónapjában még 143 milliárd forinttal, azaz a tervnek megfelelően nőtt, de az orosz–ukrán háború, a globális és magyar tőkepiaci turbulencia, valamint a bankközi kamatok emelkedése hatására szeptember végére
1295 milliárd forinttal csökkent, elsősorban a MÁP Plusz-visszaváltásoknak köszönhetően.
A teljes lakossági állampapír-állomány esetén is hasonlók a folyamatok. A háztartások tulajdonában lévő állampapírok állománya mellett a forgalmazóknál lévő saját számlás állomány az ügyfélvisszaváltások miatt is csökkent, a 2021 végi 10 260 milliárd forintról 9355 milliárdra esett.
A magas inflációs környezetnek köszönhetően a MÁP Plusz kamatfordulós visszaváltási aránya a kint lévő állomány 21 százalékára emelkedett a 2022-ben, szemben a 2021 végi átlagos 2,8 százalékkal.
A MÁP Plusz-visszaváltások döntő hányada az inflációkövető Prémium Magyar Állampapírok állományát és a lakossági kezében lévő intézményi papírok (diszkontkincstárjegyek és piaci államkötvények) állományát növelte.
Az elmúlt kilenc hónapban a dematerializált MÁP Plusz-állomány 2457 milliárd forinttal csökkent, ezzel szemben a Prémium Magyar Állampapír állománya 1343 milliárddal emelkedett, míg a lakossági kézben lévő intézményi államkötvények és diszkontkincstárjegyek becsült állománya az év eleji 20 milliárd forintról 835 milliárdra, azaz 815 milliárdra emelkedett.
A 2024-ben lejáró MÁP Plusz-állomány 2834 milliárd forintról 1560 milliárdra, a 2025-ben lejáró 1837 milliárd forintról 1085 milliárdra, a 2026- ban állomány pedig 1275 milliárd forintról 675 milliárdra csökkent. A MÁP Plusz állománycsökkenésének jelentős részét 2028-ban és 2029-ben lejáró Prémium Magyar Állampapírokban újították meg, és ez javította a lakossági adósságportfólió lejárati profilját.
Az intézményi piaci aukciós elsődleges forintkötvény-kibocsátási terv 97, míg a csereaukciós 31 százalékban teljesült a harmadik negyedévig bezárólag. Az intézményi forintállampapírok állománya 22 900 milliárd forint (ez tartalmazza az Önkormányzati Magyar Államkötvények 116 milliárdos állományát is), ezen belül a devizakülföldiek aránya 20,58 százalék, szemben a tavaly év végi 20-szal. Az idei év során az új tízéves zöldállamkötvényből az elmúlt kilenc aukción az ÁKK 178 milliárd forintot bocsátott ki.
A devizafinanszírozással kapcsolatos kibocsátási terv 78 százaléka valósult meg szeptember végéig. Az adósság devizaarányára vonatkozó benchmarkmutató (átlagolt érték) jelenleg 23,9 százalékon áll, ami a 25 százalékos devizaarány-felsőkorlát alatt van. Az ÁKK tervezi, hogy a finanszírozási tervben szereplő kínai zöld-renminbikötvénykibocsátást – így akár kétmilliárd jüan zöldpandakötvényt – 2022-ben megvalósítja, amely egy fontos diverzifikációs eszköz devizafinanszírozási szempontból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.