Az erősödést a kőolaj és az olajszármazékok vezették, áremelkedésüket egyebek között az fűtötte, hogy egyre több piaci szereplő osztja a Nemzetközi Energiaügynökség igazgatójának véleményét, aki október folyamán kijelentette, hogy a világ „az első valóban globális energiaválság közepén van”. Az összes nyersolaj és finomított olajtermék kontraktus két számjegyű százalékponttal emelkedett a negyedik negyedévben. Az élő állatok és a fémek ára szintén feljebb került, egyedül a mezőgazdasági termékek árfolyama stagnált.
Az egyedi árucikkek szintjén a fűtőolaj volt a sztár, 23 százalékkal emelkedett eddig a negyedik negyedévben. Az energiatermékek bikapiacának erejét a határidős görbe alakja is alátámasztja: a közeli lejáratú kontraktusok a távolabbi lejáratok felett kereskednek. Ez a szakzsargonban backwardationnek nevezett állapot tipikusan jelentős fizikai szűkösségről árulkodik az adott termék piacán.
Az olajpiaci bizonytalanságot tovább növelte, hogy Joe Biden amerikai elnök azzal fenyegetőzött, hogy megemeli az olajtársaságokra kivetett adókat, ha nem járulnak hozzá a benzinárak csökkentéséhez a kitermelésük növelésével,
márpedig a potenciális adóemelés az American Petroleum Institute elnöke szerint elriasztaná a vállalatokat a kitermelés növelésébe való befektetéstől, és ez pont a szándékolttal ellentétes hatásokkal járna.
A mezőgazdasági termékek vegyes képet mutattak eddig a negyedik negyedévben:
míg a cukor, a kakaó és a szójabab ára 10, 8, illetve 6 százalékot emelkedett, a kávéár valóságos szabadesésben van, 25 százalékkal került lejjebb szeptember vége óta. A búza áralakulását az orosz–ukrán gabonapiaci egyezménnyel kapcsolatos hírfolyam dominálta. Oroszország kilépése az eredeti megállapodásból borzolta, majd visszatérése a megállapodáshoz nyugtatta a kedélyeket, így a kansasi, illetve a chicagói búzaárindexek 6, illetve 12 százalékkal kerültek lejjebb eddig a negyedik negyedévben.
Az ipari fémek közül a cink gyengélkedett, és 4 százalékot veszített értékéből, az S&P GSCI Nickel és az S&P GSCI Aluminium viszont 17, illetve 8 százalékot emelkedett. A nikkel és az alumínium iránti kereslet hosszabb távon is erős maradhat, hiszen az S&P Global Commodity Insights legfrissebb, félévente kiadott kutatása szerint ez a két ipari fém teszi ki egy átlagos elektromos gépjármű fémköltségének 50 százalékát.
Az év első három negyedévének esése után a nemesfémek is kezdenek magukra találni. Az S&P GSCI Silver és az S&P GSCI Gold 12, illetve 3 százalékot emelkedett, párhuzamosan az amerikai kamatemelési várakozások tetőzésével. És hogy mit hoz a nemesfémeknek és a többi árucikk piacnak az év vége? A fundamentumok erősek, a bikapiacnak valószínűleg csak az ukrán–orosz konfliktus jelentős enyhülése vagy az amerikai jegybank alábbhagyó szigora vethetne véget, és jelenleg mindkettőre csekély esély mutatkozik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.