Az olasz jegybank csütörtöki közleménye szerint az ország pénzintézetei – jövőbeni hitelezési veszteségekre – 2023-ban és 2024-ben az idei céltartalék kétszeresét lesznek kénytelenek megképezni.
A helyzet nem súlyos, a központi bank várakozása szerint megfelelő profitra lesz képes a hitelintézeti szektor. A duplázódás két részből adódik össze: egyrészt lassul a gazdasági növekedés, másrészt emelkedik a háztartások és a vállalatok hitelfelvételi költsége. A központi bank alelnöke közölte, a céltartalékolás várt növekedése ugyan nem csekély, de a bázis kifejezetten alacsony, így
a hitelleírások összege messze nem lesz olyan mértékű, mint a 2008–2009-es globális pénzügyi válság, vagy a 2011-es euróövezeti krízis idején.
Idén az értékvesztett hitelek aránya a teljes állományon belül 4 százalék az olaszországi bankoknál, míg 2015–2016-ban 20 százalékos csúcson volt ez az érték. Az emelkedő kamatok, bár az ügyfelek számára tehertételt jelentenek, a banki jövedelmezőséget segítik, a várakozások szerint 2024-ig évente ötödével javulhat az átlagos nettó kamatmarzs a szektorban.
A jegybank nem mulasztotta el megjegyezni, hogy a kamat és hozamkörnyezet emelkedése a bankok mérlegében lévő állampapírok piaci értékére csökken. Erről egyébként a VG-podcastban is beszélt Török Lajos, az Equilor vezető elemzője, megjegyezve, hogy az OTP Bank is hasonló cipőben jár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.