Már az FTX összeomlásakor is figyelmeztettek szakértők, hogy az egyik vezető szereplő kiesése valóságos csődhullámot indít majd el a digitális piacon. Úgy tűnik, nem tévedtek, ugyanis néhány héttel az FTX bedőlése után a kriptopiaci hitelező BlockFi is csődöt jelentett.
A csőd várható volt, ugyanis a társaság már november elején leállította a kifizetéseket, és korlátozta a platformján végezhető tevékenységet.
Az FTX bukása után azonban továbbterjedtek a „fertőző hatások”, amik elvezettek a BlockFi végéhez.
Maga a társaság is a kriptotőzsde csődjére hivatkozik, és a digitális piac lassan egy éve tartó lejtmenetét jelöli meg a csődöt kiváltó fő tényezőként.
Valójában azonban a BlockFi szorosan összefonódott az FTX-rokon Alameda Researchel, amely a hónap elején nem törlesztette meglévő, 680 millió dolláros tartozását.
A csőd ugyanakkor új helyzetet teremt. A BlockFi-nek ki kell ugyanis dolgoznia egy törlesztési tervet, és világossá válhat az is, hogy mennyi pénzt kaphat vissza az FTX-től. A cég pénzügyi tanácsadója, Mark Renzi a bíróságon elismerte, hogy egyelőre még nem ismerik pontosan az FTX összeomlásának következményeit.
Csak a BlockFi 10 legnagyobb hitelezője majd 1,2 milliárd dollárral tartozik az Egyesült Államok a Trenton állambeli csődbíróságához benyújtott beadványok szerint, és ennél jelentősen nagyobb az ügyfelekkel szemben fennálló teljes kötelezettségállománya.
Ezek közül kimagasló az Ankura Trust Company LLC, a BlockFi egyik vagyonkezelője felé fennálló mintegy 730 millió dollár kintlévőség.
A bírósághoz eljutatott dokumentumok szerint komoly felelősség terhelheti a Valar Venturest, a kockázatitőke-cég a BlockFi részvényeinek 19 százalékát birtokolja, így az egyik legnagyobb részvényes. Érdekesség, hogy a társaság vezetője, Peter Thiel tavasszal, egy konferencián arról beszélt, hogy a „bitcoin egy forradalmi, ifjúsági mozgalom”.
Már hónapokkal a meghatározó kriptotőzsde összeomlása előtt is fájdalmasan érintette a BlockFi-t a kriptopiac mélyrepülése. Mark Renzi szerint a céget már a szingapúri Three Arrows Capital összeomlása is érzékenyen érintette, ugyanis a BlockFi hitelezte a mára felszámolt céget is. A kriptocégek sorozatos bedőlése miatt a befektetők bizalma elszállt, a platformokról kivonták az eszközöket, így a BlockFi eszközállománya is a januári 12 milliárd dollárról 2 milliárd dollár alá esett. A cég kölcsönt vett fel az FTX-től, ami némileg megerősítette az ügyfelek bizalmát.
Sajnos ez azonban átmenetinek bizonyult
– hangsúlyozza Renzi. Az FTX látszólagos megmentése is hamvába holt, a kriptotőzsde pedig nem kapta meg a BlockFi által beígért kiegészítő finanszírozást sem. „ A helyzet az egész kripto ökoszisztéma hiányos kockázatkezelési folyamataira világít rá” – mondta Monsur Hussain, a Fitch Ratings ügyvezető igazgatója.
A BlockFi csődbejelentése azonban jelentősen eltér az FTX eljárásától.
Abból ugyanis hiányoznak az alapvető információk, például nem tartalmazza a szerkezetátalakítási stratégiát sem. Renzi szerint ugyanakkor a BlockFi által közölt adatok és információk hitelesnek tűnnek. A BlockFi előzetes szerkezetátalakítási javaslata szerint a felszámolás végén megmaradó készpénzt visszaadná az ügyfeleknek kompenzációként.
A BlockFi összeomlására nem reagált hevesen a kriptopiac, a bitcoin egysége továbbra is 16 500 dollár körül mozog.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.