A rubel pénteken egy utolsó hajrával zárta az évet, de a decemberi veszteségeket nem tudta behozni, miután a piacot a nyugati olajkorlátozások és a csökkenő exportbevételektől való félelem uralta – írta a Reuters.
A rubel közel 11 százalékot veszített a dollárhoz képest, amikor december 5-én életbe lépett az orosz olajexportra vonatkozó árlimit, bár az elemzők szerint ennek hatása január–február környékén lesz a legerősebb.
Miután márciusban, Ukrajna orosz inváziójával a rubel rekordalacsony, 120-as szintre zuhant a dollárral szemben, a tőkekontroll és az import összeomlása miatt az év nagy részében a világ legjobban teljesítő valutájává vált, és csak ebben a hónapban veszítette el az első helyét.
A jüannal szemben 2,9 százalékkal, 9,89-re erősödött az orosz deviza, miután Oroszország közölte, hogy megduplázza a jüan lehetséges részesedési határát a Nemzeti Vagyonalapban (NWF) 60 százalékra. Ezzel célja, hogy csökkentse az úgynevezett barátságtalan országok valutáitól való függőségét. Az euróval szemben 3,4 százalékot erősödött, és elérte a 73,42-es szintet, az orosz részvényindexek pedig vegyesen alakultak.
Oroszország nem hajszol egy konkrét árfolyamot, hanem stabilitást akar. A kiszámíthatóság a cél, s a rendkívüli szankciós nyomás után hála Istennek stabilizálódott az árfolyam
– nyilatkozta Anton Sziluanov pénzügyminiszter.
Az orosz deviza 2015 óta a négy legnagyobb zuhanásából hármat idén szenvedett el, februárban, júliusban és decemberben, az idei év volt a legbizonytalanabb az 1998-as gazdasági válság óta.
A gyengüléshez az utóbbi időben hozzájárult az import helyreállása is, amely a nyugati szankciók bevezetése és a vállalatok piacról való kivonulása után összeomlott. Kormányzati tisztviselők szerint azonban a 70-80-as tartományban lévő gyengébb rubel előnyös, mivel az orosz export is csökken.
A Tinkoff Investments szerint a növekvő költségvetési hiány és a csökkenő olajárak jelentik a legnagyobb kockázatot a rubel számára 2023-ban, de az esetleges esés fokozatos lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.