Elon Musk ismét megszabadult Tesla-részvényei egy tetemes részétől: a világ egyik leggazdagabb embere a hét elején három napra lebontva eladott 3,6 milliárd dollárnyi papírt, közel 22 millió darabot.
A Teslát, a SpaceX-et és a Twittert is egyaránt vezető Musk idén ezzel már 40 milliárd dollárnyi részesedéstől szabadult meg az autógyártó cégben, az év eleji 17 százalékos befolyása 13,4 százalékra csökkent.
A jelenlegi drasztikus likvidációs folyamat röviddel azután jött igazán lendületbe a milliárdos részéről, hogy októberben 44 milliárd dollárért megvette a Twittert.
Teszi mindezt a Tesla részvényárfolyamának történelmi mélyrepülése közben: az autógyártó cég papírjai kétéves mélyponton vannak, és napról napra rosszabbodik a vállalat helyzete a tőzsdén és azon kívül is.
A Tesla kénytelen visszafogni termelését Kínában a megrendelések csökkenő száma és ellátásilánc-problémáik miatt, miközben Musk állítja, minden a legnagyobb rendben. A milliárdos minden idejét a Twitter köti le, ahol folyamatosan botrányokat botrányokra halmoz: háborút indít az Apple ellen, betámadja a közösségimédia platform korábbi vezetését, megszünteti az oldal tartalomszabályozó testületét, tegnap pedig letiltotta a saját magángépét követő Twitter-profilt, amely hatalmas népszerűségnek örvendett.
A Tesla befektetői pedig aggódnak, mégpedig joggal: a cégvezér részvényeladása nem vet jó fényt a cég jövőjébe fektetett hitére.
Pedig a Tesla jövőjével kapcsolatban jelenleg a hiten kívül nehéz kapaszkodót találni.
A cég részvényárfolyama ugyanis idén megfeleződött, alulteljesítve a rivális autógyártókat és a Nasdaq technológiai papírokkal teleszórt indexét is.
A Twitter körüli felhajtás pedig csak gyarapítja a Musk körül egyre csak szaporodó gondokat: a milliárdos bankárjai ugyanis azt fontolgatják, hogy a Twitteren felhalmozott magas kamatozású adósságok egy részét a Tesla által támogatott új fedezeti kölcsönökre cserélik, ami további gondokat okozhat az így is nyögdécselő cégeinek.
És maga Musk személy szerint sem ússza meg a cégei rossz teljesítményét: a milliárdos elvesztette első helyét a világ leggazdagabbjai között a részvényárfolyamok drasztikus zuhanása miatt, vagyona most „csupán” 174 milliárd dollár, ami csak a lista második helyére elég a Louis Vuitton vezérigazgatója mögött.
A Tesla piaci kapitalizációja még az óriási zuhanás után is 479,6 milliárd dollár, amivel jelenleg a kilencedik legértékesebb cég a világon, emellett a jövő évre várt P/E-értéke (ami a részvény árának és az egy részvényre jutó nyereségének hányadosa) 28,05, ami szintén magasnak számít, tehát még mindig nem nevezhetők olcsónak a Tesla-papírok.
A legértékesebb cégek listáját az Apple vezeti 2286 milliárd dolláros értékével, a dobogóra pedig még a Microsoft (1932 milliárd dollár) és az Alphabet, a Google anyavállalata (1243 milliárd dollár) fért fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.