BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sokat köszönhetnek a brit nyugdíjasoknak az európai alapkezelők

Októberben pozitívra fordult a befektetési alapok nettó értékesítése Európában, igaz, ehhez a brit nyugdíjalapok nagybevásárlása is kellett. A részvényektől még tartózkodnak, a pénzpiacon viszont aktivizálták magukat a befektetők.

Októberben csillapodtak a kedélyek az európai alapkezelői piacon, a szeptemberi nagy kitárazás és árfolyamzuhanás után a befektetők visszamerészkedtek a piacra, és elkezdték vásárolni az alapokat – derül ki az Európai Alap- és Vagyonkezelők Szövetségének (EFAMA) frissen közölt statisztikájából.

befektetés
Fotó: Shutterstock

Az előző havi, 103 milliárd eurós visszaváltás után ismét nettó vásárlói voltak a kontinensen bejegyzett alapoknak a megtakarítók, igaz, mindössze hárommilliárd euróval növelték meglévő kitettségüket. 

A szerény tőkebeáramlást a felpattanó hozamok is kisegítették a portfóliókezelőket, az EFAMA-tagok által kezelt összvagyon így 1,3 százalékkal 19 232 milliárd euróra nőtt október végére.

Az egyes termékkategóriákon belül jelentős tőkemozgásokat láthatunk, nagyon leegyszerűsítve a részvénykitettségüket biztonságosabb, pénzpiaci termékekre cserélték a befektetők. A tőzsdei termékekből még a szeptemberi kitárazásnál is mintegy két és félszer nagyobb, 105 milliárdos visszaváltást regisztrált az EFAMA, míg a likvid, ám az emelkedő hozamkörnyezetben rövid távon is vonzó alternatívát jelentő pénzpiaci termékekbe közel 130 milliárd eurót pakoltak át.

Ez egyben új csúcsot is jelent utóbbi kategóriánál, amihez a brit nyugdíjalapok is hozzájárultak vásárlásaikkal. Az alapkezelői szövetség közleménye szerint ezek ugyanis hosszú lejáratú brit államkötvényeik jelentős részét eladták az őszi piaci felfordulás során, amit Liz Truss – azóta megbukott – kormányfő mini költségvetésnek nevezett intézkedéscsomagja váltott ki a szigetországban. A felszabadított tőkét pedig egyelőre pénzpiaci alapokban helyezték „parkolópályára”.

A kötvényalapokból további 19 milliárd eurót vettek vissza Európa-szerte a befektetők, a többi termékkategóriában viszont nem történt érdemi pénzmozgás.

 

A hónap nagy nyertesei így a pénzpiaci alapok voltak, a kategóriában fialtatott állomány közel kilenc százalékkal gyarapodott. Nincs miért szégyenkezniük a részvényalapok kezelőinek sem, az intenzív kitárazás dacára másfél százalékkal hízott a kategória vagyona. Hasonló bővülést tudhatnak maguk mögött a vegyes eszközök is, míg az ingatlanalapok vagyona lényegében stagnált októberben. Egyedül a kötvényalapok állománya zsugorodott, bő fél százalékkal.

Tíz hónap alatt így is 12 százalékkal zsugorodott az európai alapkezelői szektor összvagyona, a háborúval, elszálló inflációval és energiaárakkal, gazdasági lassulással és erőteljes piaci hullámokkal súlyosbított 2022-ben eddig bő 2600 milliárd euró tűnt el az eszközosztályból.

Ennek legnagyobb része az eszközárfolyamok zuhanásának számlájára írható, a befektetői tőkekivonás pedig 355 milliárd euróval járult hozzá. Az elmúlt évek dinamikus bővülése után 2022 így minden bizonnyal szűk esztendőként vonul be az európai alapkezelők almanachjába.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.