Az afroamerikaiak, a fiatalok és az alacsony jövedelműek bére emelkedett a leggyorsabban tavaly az Egyesült Államokban – derült ki a Munkaügyi Minisztérium legfrissebb statisztikáiból. Az összes munkavállaló heti keresetének mediánja,
az előző évihez képest 7,4 százalékos növekedést mutatott 2022 végén.
Ami azért érdekes, mert a negyedik negyedévi fogyasztói infláció 7,1 százalékos volt éves alapon.
A teljes munkaidőben foglalkoztatott
fekete amerikaiak átlagos béremelése tavaly 11,3 százalékos volt az előző évhez képest,
míg a 16 és 24 év közötti munkavállalók heti fizetése több mint 10 százalékkal növekedett. A bérből és fizetésből élők alsó dekádja, akik hetente körülbelül 570 dollárt keresnek, 10 százalékos béremelésnek örülhetett tavaly.
Bár a munkaerőpiac továbbra is feszes, s – a Fed szigorú monetáris politikájának is köszönhetően – mind a bérnövekedés, mind a szélesebb infláció hűlni kezdett, idén még valószínűleg nagyobb béremelések várhatók. Ugyanakkor, a The Wall Street Journal által megkérdezett elemzők
az idei évben már leépítéseket várnak,
miután tavaly nagyon intenzív volt a munkaerő-felvétel. Ám az év végén már enyhült valamelyest a munkaerőpiac feszítettsége, főleg a vendéglátóiparban és a kiskereskedelemben.
Az alsó jövedelmi kategória 10 százalékos béremelésével szemben a felső dekád átlagos heti bére csak 5,7 százalékkal emelkedett, s 2584 dollár volt a tavalyi év végén.
Az alsó dekád dinamikus bérnövekedése a karantén utáni újranyitás számlájára írható,
amikor a munkaadók szinte versenyeztek a munkavállalókért. Nem csak a 2020-ban elbocsátottak felvétele emelte a bérnyomást, a munkavállalók megtartása sem volt könnyű.
Az afroamerikai munkavállalók fizetése nőtt a leggyorsabban, de a fehér és ázsiai munkavállalók bérnövekedése is magasabb volt az átlagnál. Ráadásul,
a fehér és az ázsiai munkások továbbra is sokkal többet keresnek, mint más munkavállalói csoportok.
A teljes munkaidőben foglalkoztatott ázsiai munkavállalók heti átlagkeresete 1496 dollár volt, a fehér munkavállalóké pedig 1111 dollár, míg az afroamerikaiaké 896 dollár.
Nem szokatlan, hogy a fiatal munkavállalók százalékban kifejezve gyorsabb bérnövekedést tapasztalnak, nagyrészt azért, mert jellemzően a legalacsonyabb bázisról indulnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.