Az eurozóna tagállamai valóságos kötvényözönt kénytelenek a piacokra zúdítani az idén, egy meglehetősen ellentmondásos piaci környezetben. Az infláció csökkenőben ugyan, de magas, az EKB viszont továbbra is szigorító fázisban van.
Közben az EKB is bejelentette, hogy a második negyedévben elkezdi a nála felhalmozódott kötvényportfólió leépítését, ami tovább növeli a kínálatot – becslések szerint az idén legalább 150 milliárd euró értékben. A NatWest elemzése szerint a 10 legnagyobb eurozóna tagország várhatóan 1,3 ezer milliárd euró értékű államkötvényt dob piacra, túl a lejáró adósság megújításán ez nettó értelemben 340 milliárd eurónyi papírt jelent.
Ausztria, Szlovénia, Írország és Portugália már a héten piacra dobtak új kötvényeket, a franciák és az olaszok hamarosan követik őket. A piaci túlkínálatban kénytelenek lesznek magasabb hozamokat kínálni. A legnagyobb nettó kölcsönfelvevő Németország lesz, amely kénytelen volt drámai mértékben átalakítani híresen szigorú költségvetésének finanszírozását. Elemzői becslések szerint 300-350 milliárd euró értékű kötvénnyel kénytelenek megcsapolni a piacokat, ennek nagyjából a fele lesz új pénz, csaknem háromszor annyi, mint tavaly volt. A megugró energiaköltségeket kompenzálni hivatott állami alap finanszírozási igénye önmagában 200 milliárd euró körül alakul.
A német büdzsé éhsége erős hatással lesz a közös valutaövezet többi tagállamára is, lévén a német kötvények a legalacsonyabb kockázatúak között szerepelnek, így nagyobb irántuk a befektetői érdeklődés. Ez azt jelenti, hogy ismét Olaszország lesz az eurozóna „beteg embere”, annak ellenére, hogy a brüsszeli helyreállítási alapból ők kapják a legnagyobb részt. Rómának az idén 350 milliárd euró értékű papírt kell rásóznia a befektetőkre, ebből a nettó kibocsátás 67 milliárd euró –+ tavaly még negatív volt ez az érték, köszönhetően az EKB kötvényvásárlásainak. Az irányadó olasz 10 éves kötvények hozama 4,3 százalékra szaladt fel, miután Christine Lagarde további 50 bázispontos kamatemeléseket ígért. A kötvénypiaci túlkínálatot csak fokozza, hogy az Európai Bizottság a közös európai adósság jegyében 150 milliárd euró értékben dob piacra papírokat.
A keresleti oldal viszont meglehetősen csalódott. A német Bundok tulajdonosai tavaly 23 százalékot vesztettek, nagyjából hasonló a helyzet az olasz adósságba fektetőknél is. A japán alapok tavaly szinte folyamatosan adták el euróban denominált papírjaikat, ami például Franciaországot érintette érzékenyen – a francia államadósság nagyjából 9 százaléka van japán kezekben. A NatWest elemzése szerint a 2021 végén náluk lévő 550 milliárdos állományból 36 milliárdot szórtak ki az elmúlt évben.
Tiszteletre méltó tehát Christine Lagarde elkötelezettsége az infláció csökkentésében. A befektetők emlékezetében azonban élénken él még a Trichet-korszak, pontosabban annak az az időszaka, amikor az EKB túlzott kamatemelései adósságválságba sodorták az eurozónát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.