Az FTX-csőd tovagyűrűző hatásainak egyike a vezető kriptocég, a Digital Currency Group (DCG) fizetőképességével kapcsolatban is okozott problémákat. Az olyan leányvállalatokkal rendelkező cég, mint a Genesis kriptohitelező, a CoinDesk iparági kiadvány – amely az Alameda mérlegének közzétételével ledöntötte az FTX kártyavárát –, vagy a spot bitcoin ETF-re pályázó, jelenleg egy másfajta bitcoinbefektetést kínáló Grayscale, problémái kihatottak a Winklevoss testvérek kriptotőzsdéjére, a Geminire is.
A Gemini ugyanis a Genesis segítségével kínált akár évi 8 százalékos hozamot biztosító terméket,
ám a DCG csoport és a Genesis kitettsége az FTX-csődnek azt eredményezte, hogy ezek az ügyfelek nem férnek hozzá a pénzükhöz, és könnyen lehet, hogy csak veszteségek realizálásával juthatnak majd hozzá. Cameron Winklewoss ezért hétfőn a Twitteren közzétett nyílt levélben fordult a DCG csoport alapítójához és vezérigazgatójához, Barry Silberthez, melyben arról ír, hogy mintegy 340 ezer ügyfelük futhat a pénze után.
A Gemini-alapító szerint a tőzsde hozamot biztosító termékének ügyfelei 900 millió dollárra várnak a Genesistől. Winklevoss szerint ez a pénz a cég vállalati anyjánál, a DCG-nél van, amely 1,675 milliárd dollárral tartozik a Genesisnek. A DCG tavaly, a 3 Arrows Capital csődjét követően már kimentette a Genesist, és átvette a cég kötelezettségeit, ugyanis a bukott kripto hedge fund mintegy 2,4 milliárd dolláros tartozást hagyott maga után. Ekkor
a DCG 1,1 milliárd dolláros váltót állított ki a Genesis számára, amely azonban csak 2032-ben lesz esedékes,
miközben a DCG igyekszik behajtani a hedge fund felszámolása során a tartozásokat.
Ezenfelül az új hitelek folyósítását és a kifizetéseket egyaránt tavaly november 16-án leállító Genesisnek még további 575 millió dolláros, májusban lejáró követelése van vállalati anyjával szemben. Winklevoss szerint hiába zajlottak a tárgyalások a Genesis és hitelezői között az elmúlt másfél hónapban, a másik fél nem jár el jóhiszeműen, és igyekszik a tárgyalások előremenetelét hátráltatni.
Ezért a kriptotőzsde-alapító január 8-ig adott határidőt a DCG-vezérnek a kérdés megoldására, igaz, az ultimátum értékéből sokat levon, hogy azt nem tette hozzá, ellenkező esetben milyen lépések következnek. A nyílt levél
azt is sejteti, hogy a DCG-n belül található vállalatok forrásai ugyanúgy egységesen vannak kezelve, mint az FTX és az Alameda rendelkezésére álló eszközök.
A Winklevoss testvérek a levélben igyekeznek a felelősséget teljes egészében a Genesisre és a DCG-re hárítani, ami nem meglepő, hiszen a hozamot kínáló Gemini programban részt vevők a kriptotőzsde ellen is pert indítottak. Cameron levele azonban igyekszik a kisbefektetők sorsa miatti aggodalmat sugározni, és az ő nevükben is számon kérni Silbertet, aki szintén a Twitteren válaszolt a vádakra. Ebben azt írja, hogy a DCG sose mulasztott el egyetlen hitelfizetést sem a Genesis felé, valamint nem vett fel 1,675 milliárd dollárt. Winklevoss erre válaszolva arról ír, hogy azt szeretné, ha az 1,1 milliárd dolláros váltót mint 1,1 milliárd dollárt kezelné a DCG és a Genesis.
Azonban feltételezhető, hogy még mindig nem esett ki minden csontváz a kriptopiac szekrényeiből, különösen a szektoron belüli összefonódások magas száma miatt. Az FTX-csőd kapcsán kedden áll bíróság elé az alapító-vezérigazgató Sam Bankman-Fried, aki a várakozások szerint ártatlannak fogja vallani magát, szemben a magukat bűnösnek valló kollégáival.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.