A jelenleg 4,5–4,75 százalékos amerikai alapkamat minden bizonnyal még növekedni és stagnálni fog, mielőtt igazán csökkenne – a magas amerikai kamatok pedig képesek lehetnek belföldön tartani a tőkét, a feltörekvő piacok legnagyobb bánatára.
Ezek a piacok ugyanis hatalmas ralit tudhatnak maguk mögött az elmúlt pár hónapban, amelynek egyik, ha nem a legfontosabb kiváltó oka az amerikai kamatszintek várt csökkenése volt, amelyre a kedden közzétett inflációs adatok árnyékában minden bizonnyal még egy jó ideig nem kerül sor.
A vártnál erősebb állapotban lévő amerikai gazdaság 5 százalék feletti kamatcsúcsot és tartósan magas kamatkörnyezetet sejtet.
A magas kamatok mellett a kevésbé kalandvágyó befektetőknek nem éri meg egy másik országba vinni a pénzüket, külföldön alig valamivel magasabb hozamot realizálhatnak. A befektetők elfordulását már egyes indexek is jelzik: a JPMorgan feltörekvő piaci kötvényeket követő mutatója februárban 1,3 százalékkal csökkent, eközben az MSCI feltörekvő piaci részvényindexe 1,6 százalékos mínuszt hozott össze.
A fejlődő országoknak nem csak a befektetések elmaradása okoz gondot a magas amerikai kamatszintek árnyékában, de az emiatt dráguló kölcsönfelvétel és az erősödő dollár is. Az erős amerikai deviza ugyanis drágítja a dollárban zajló kereskedelmet a nem dollárban termelő országok számára, rontva ezzel a versenyképességüket.
Elértük azt a pontot, ahol a piac kénytelen belátni, hogy a fejlődő gazdaságok nagyot futottak ugyan az elmúlt időszakban, de a jelenlegi amerikai helyzet, akárhogy is alakul, rövid távon ártani fog a feltörekvő piacok értékeltségének
– fejtette ki David Hauner, a Bank of America feltörekvő piaci stratégiáért felelős vezetője. A szakember szerint az Egyesült Államok „vagy éles romlást fog tapasztalni a gazdasági növekedés terén hamarosan, vagy pedig további kamatemelést”. Hozzátette: akárhogy alakul is az amerikai helyzet, a rövid távú negatív hatásokat minden bizonnyal egy feltörekvő piaci rali fogja követni a kamatemelések korszakának lezárultával.
A fejlődő piaci befektetőknek mozgalmas időszak áll a hátuk mögött: a múlt évben tetemes veszteségeket szenvedtek el a világszerte emelkedő kamatok, a megtáltosodó dollár és az orosz–ukrán konfliktus nyomán növekvő alapanyagárak miatt. Az ősszel ugyanakkor fellendültek a piacok a tetőzni látszó inflációs és kamatszintek miatt, majd ismét lejtmenetbe kerültek ezen tézis megdőlésével.
Nagyobb távlatra tekintve ugyanakkor nem érdemes leírni a feltörekvő piacokat: az előrejelzések szerint idén átlagosan 4 százalékos gazdasági növekedést hozhatnak, szemben a fejlett országok 1,2 százalékos bővülésével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.