Országos katasztrófahelyzetet hirdetett Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök csütörtökön a gördülő áramkimaradások miatt. Egyúttal új villamosenergia-minisztert nevez ki. Dél-Afrika elöregedett széntüzelésű erőműveiben gyakoriak az üzemszünetek az állandó meghibásodások és a hosszadalmas karbantartási munkálatok miatt. Az elmúlt három hónapban a háztartások és a vállalkozások átlagosan napi 11 órában maradtak áram nélkül.
Az áramkimaradások minden ágazatot érintenek. Akadozik a bányák termelése, rendszeresen leállnak a gyárak, nem működnek a temetkezési vállalkozások, napi szinten áram nélkül maradnak a kórházak. Az olyan hétköznapi feladatok is megoldhatatlanok a nagyvárosokban, mint a mosás, a főzés vagy az internethasználat. Ráadásul,
az áramszünetek folyamatosan változó ütemezése miatt tervezhetetlen az élet Dél-Afrikában.
A múlt hónapban a dél-afrikai jegybank becslései szerint a GDP 2 százaléka veszett el az áramkimaradások miatt.
Az elnök a napenergia-infrastruktúra beszerzésének felgyorsításáról is beszélt. A kormány versenyképes villamosenergia-piacot hozna létre, s adókedvezményeket biztosít a háztartások számára a tetőtéri napelemek telepítésére.
A rendkívüli körülmények rendkívüli intézkedéseket tesznek szükségessé – mondta Ramaphosa a fokvárosi városházán összegyűlt törvényhozóknak, miután
a parlament épülete egy évvel ezelőtt leégett.
A katasztrófahelyzet kihirdetése lehetővé teszi a kormány számára, hogy felfüggesszen egy sor szabályozási követelményt, például az új villamosenergia-projektek környezeti vizsgálatát, valamint gyorsított közbeszerzési döntéseket hozhat, hogy az állami tulajdonú Eskom Holdings gyorsabban bővíthesse a villamosenergia-hálózatot.
Az elemzők azonban arra figyelmeztetnek, hogy az energiaválság politikai probléma, nem beszerzési kérdés, így
a katasztrófahelyzet csak egy politikai fügefalevél, amellyel nagyon keveset fognak elérni, miközben megnő a fosztogatás kockázata.
A kormány legutóbb a koronavírus-járvány idején hirdetett országos katasztrófaállapotot, amikor a koordináció és az ellenőrzés hiánya oda vezetett, hogy a Covid–19-segélyalapot lényegében kifosztották.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.