A bérelhető raktárhelyiségeket ipari mennyiségben kínáló Public Storage megunta a parttalan vitatkozást kisebb riválisa, a Life Storage vezetőivel, és a cég részvényeseihez fordult vételi ajánlatával. A Public Storage 11 milliárd dollár összértékű ellenséges felvásárlási ajánlatot tett, és zsírosnak egyelőre nem igazán mondható prémiummal kecsegteti a Life Storage tulajdonosait, akik minden egyes részvényükért cserébe 0,4192 Public Storage-részvényt kapnának.
Az ajánlat 19 százalékos prémiumot jelent a két részvény pénteki húsznapos, volumennel súlyozott átlagára alapján. A piacvezető és 54,2 milliárd dolláros értéket képviselő Public Storage decemberben a színfalak mögött tette meg első ajánlatát a Life Storage-ra. Azt lesöpörték, majd egy feltuningolt, a mostanihoz hasonló ajánlattal jelentkeztek, de azt is visszautasították. December végén és január végén is azt írták vissza, hogy
a Life Storage nem eladó, nem hajlandók erről párbeszédet nyitni.
Ezt csalódottsággal vette tudomásul a Public Storage, azaz mégsem vette tudomásul, s ezután állt a nyilvánosság elé immár ellenséges ajánlatával. Erre Life Storage közleményt adott ki, amelyben azt írják, hogy meg fogják vizsgálni a beérkezett ajánlatot és azt, hogy az mennyiben szolgálja a vállalat üzleti céljait és valamennyi részvényesének érdekeit.
Vélhetően ezt már a korábbi ajánlatok esetében is megtették, és akkor nemleges volt a válasz. Pedig az adósságátvállalással együtt 15 milliárd dolláros ügylet az idei év eddigi legnagyobb tranzakciója lehetne. S hogy a Public Storage a sajt részvényeseit is az ügy mellé állítsa, bejelentette, hogy negyedéves osztalékát részvényenként két dollárról háromra emeli.
A kaliforniai Glendale-ből irányított, fél évszázados múltra visszatekintő Public Storage-nek világszerte 2500 lerakata van, ahol 5500-an nyitják-csukják a rekeszeket és intézik a bérbeadással kapcsolatos papírmunkát. Az Egyesült Államokban, ahol a röghöz kötöttség gyakorlatilag ismeretlen fogalom, az emberek ingóságaikat rendszerint ilyen zárt tárolókban helyezik el.
Aki a bérleti díjat tartósan nem fizeti, annak a feltört tárolójában lévő ingóságainak értékesítéséből hajtják be a követelésüket a raktárdepó üzemeltetői.
Erre külön keselyűszakma repült rá,
akik a bokszok teljes tartalmára licitálnak, aztán a nyertes vagy kincsre lel, vagy árában tudja továbbpasszolni a modern kori ószereseknek az árut. Vagy bukik rajta.
A depószakma is megszenvedte a pandémiát, az otthonaikba kényszerült emberek ritkábban költöztek, az ipari megrendelések is jelentősen csökkentek, szolgáltatásaik iránt megcsappant az igény.
A pandémiát követő gyors felpattanás a raktárüzemeltetők számára is enyhülést hozott,
de a költségcsökkentési kényszer miatt konszolidációs hullám is elindult ezen a fronton. A szinergiák kihasználása is fő helyen szerepel a Public Storage indoklásában, s ezt érvet az elemzők is megalapozottnak tartják. S ha a Life Storage végképp nem a Public Storage-ben látná az ideális partnerét, annak erőfeszítéseire az ingatlanos szakma nagyobb képviselői is felfigyelnek, és beszállhatnak a licitbe, nem szólva a folyamatosan prédára vadászó magántőke-társaságokról.
Az ingatlanalapok (REIT) – amilyen a Public Storage és a Life Storage is – tavaly igen aktív szereplői voltak a vállalategyesülési és felvásárlási (M&A) piacnak, ahol
együttesen 83 milliárd dollár értékű tranzakcióban vettek részt.
A legnagyobb üzletet a Magyarországon is aktív Prologis bonyolította le, amely addig udvarolt a Duke Realty nevű versenytársának, amíg az a kitartó ellenkezés után rá nem bólintott a világ legnagyobb raktárüzemeltetője által tett 26 milliárd dolláros ajánlatra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.