Jelenleg a határidős árazások fél zázalékos kamatemelést mutatnak az Európai Központi Bank március 16-i ülésére felkészülve, majd szeptemberig további két, egyenként 25 bázispontos kamatemelés jöhet. Francois Villeroy de Galhau francia jegybankár szerint a rendkívül laza monetáris politikai környezet, az ultra laza kamatok korszaka már nem tér vissza, mások azért ennél óvatosabban igyekeznek fogalmazni.
A javuló környezetben sorra érkeznek a vártnál jobb gyorsjelentések, amelyeket szinte kivétel nélkül osztalékemeléssel és/vagy sajátrészvény-vásárlási programmal is kiegészítenek a pénzintézetek.
A BNP Paribas például 5 milliárd eurós sajátrészvény-vásárlási programot jelentett be, ami a piaci kapitalizáció majdnem 7 százalékát teszi ki. Ehhez egy üzletág (a Bank of the West) értékesítése és a normál tőkeprogram szolgálhat háttérül. A menedzsment 2025-ös célja már 12 százalékos ROTE elérése, a korrigált tőkearányos nyereségcél korábban 11 százalékon szerepelt a középtávú prognózisban. Mindehhez 3,9 eurós, azaz 6 százalék körüli osztalékfizetés is társul az idén.
Az UniCredit adózott eredménye majdnem kétszerese volt a vártnak, a várt 1,03 milliárd euró helyett 2,46 milliárdot ért el az olasz bankcsoport. Az okok nagyon hasonlók a versenytársak által felsoroltakhoz: magasabb nettó kamatjövedelem, kiváló kereskedési eredmény és a céltartalékképzés is relatíve alacsony volt. Az UniCreditnél is 6 százalékos osztalékhozamot nyújtó szelvényt és 3,34 milliárd eurós részvény-visszavásárlást terveznek idénre. A visszavásárlás meghaladja a piaci kapitalizáció 10 százalékát, és jövőre is hasonlók a tervek.
Az ABN Amro is beállt a sorba, bár a fentihez képest az 500 millió eurós részvény-visszavásárlás szolidnak tűnik. A Société Générale 1,7 eurós osztaléka is 6 százalék körüli bruttó hozamot jelent, itt a bejelentett visszavásárlás is csak mintegy 2 százalékot fed le a piaci kapitalizációból.
Elmorfondírozhatnánk a fenti tőkeszerkezetet érintő döntések mélyebb okain is, de egyelőre a piac ezt nem teszi. Az elmúlt héten kiválóan teljesítettek a magas osztalékhozamot fizető európai bankpapírok, amelyek az alapkezelői felmérések szerint 2022 közepe óta egyre több figyelmet kapnak a közép- és hosszú távú portfóliókban is.
A jelen írásban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak! A jelen írásban foglaltak célja kizárólag tájékoztató jellegű információk közlése a befektetőkkel, és azt a PFN Prestige Financial Zrt., az Erste Befektetési Zrt. közvetítőjeként készítette.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.