Egyre elterjedtebb az a piaci vélekedés, amely szerint trendfordulót jelez a dollár tavaly ősszel indult gyengülési hulláma. A befektetők szerint a zöldhasú leszálló ágba került, mert az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed ) lassuló ütemben emeli a kamatokat, s közben a többi jegybank szigora segíti a világ valutáinak felzárkózását. A piacon egyre nagyobb tétek halmozódnak a dollár gyenge oldalán. Az elemzők most azt mondják: a dollár többéves hanyatlása előtt állhatunk.
A dollár csúcspontja már biztosan mögöttünk van, most egy szerkezetileg gyengébb devizával állunk szemben – idézte a Bloomberg George Boubourast, a K2 Asset Management hedge fund kutatási vezetőjét. Igaz – tette hozzá –, az Egyesült Államokban makacs az infláció, s a piacok is hosszabb időre magas szinten ragadó amerikai kamatszintet jeleznek, de közben a világ más gazdaságai is felzárkóznak az USA-hoz.
A dollár gyengülése nagy megkönnyebbülés a világgazdaságnak.
Csökkennek a fejlődő országok importárai, ami mérsékli a globális inflációt. Sanszos, hogy az aranytól a kockázati eszközökig, beleértve a részvényeket és a kriptovalutákat is, minden árjegyzés emelkedik, s a piaci hangulat javul. Nem mellesleg enyhülhet a szegény országok adósságválsága.
Az euró körülbelül 11 százalékot emelkedett a dollárral szemben a tavalyi szeptemberi mélyponthoz képest. Míg a Bloomberg JPMorgan Asia Dollar Index több mint 5 százalékkal nőtt tavaly október óta.
A tavaly még a dollárt támogató tényezők közül idén már nem mind hat
– mondta Dwyfor Evans, a State Street Global Markets APAC makrostratégája. Kiemelve: a G10-országok központi bankjai felzárkóztatták a kamatokat, míg a kínai újranyitás a globális kereslet fellendülésével kecsegtet.
Az amerikai deviza ereje a Fed hozamprémiumának szűkülésével csökken. A swapügyletek azt mutatják, hogy az Egyesült Államok hitelfelvételi költségei idén júliusban tetőznek, s a kamatcsökkentés már 2024 elején bekövetkezhet.
A zöldhasú gyengülésére tett fogadások erejét mutatja,
hogy a Bloomberg Dollar Spot Index 8 százalékot esett tavaly szeptemberi rekordja óta. Ráadásul a befektetők az elmúlt hónapban két éve nem látott ütemben vásároltak feltörekvő piaci kötvényeket és részvényeket. Ugyanakkor mégsem számíthatunk arra, hogy a világ vezető devizájának gyengülése békés lecsorgás lesz, ugyanis az amerikai kamatláb még egy ideig emelkedik, s a globális recesszió veszélye és a geopolitikai kockázatok felértékelik a menedék devizákat.
A dollár tetőzött, de nem várhatjuk, hogy az elmúlt két évben tapasztalt dollárerő azonnal az ellentétébe fordulna – figyelmeztet Omar Slim, a szingapúri PineBridge Investments Ázsia társvezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.