Egy orosz kormánybizottság jóváhagyta az IKEA három oroszországi gyárának helyi vevőknek történő eladását – közölte egy kormányzati tisztviselő. Viktor Jevtuhov ipari és kereskedelmi miniszterhelyettes az Izvesztyija című napilapnak elmondta, hogy a konyhai berendezéseket gyártó Slotex és a fafeldolgozással foglalkoztató Luzales vásárolja meg az üzemeket.
A tervek szerint a gyárak tovább működnek, és a megtermelt árukat orosz kiskereskedelmi egységeknek értékesítik. Az Izvesztyija szerint a két orosz és a svéd vállalat még kidolgozza az átadás-átvétel pontos feltételeit, így egyelőre nem ismert az ügylet pénzügyi háttere, és más információkat sem osztottak meg a nyilvánossággal. A Slotex és a Luzales nem reagált a Reuters megkeresésére, míg az IKEA az üzleti titoktartásra hivatkozva nem kívánt részleteket elárulni.
Az orosz kormánynak fontos, hogy az üzemek működjenek és a munkahelyek megmaradjanak
– jelentette ki Viktor Jevtuhov. Hozzátette: az új tulajdonosok szükség esetén állami támogatásra és más könnyítésekre is számíthatnak. Az orosz–ukrán háború kirobbanása után számtalan nyugati vállalat közölte, hogy kivonul az eurázsiai országból. A Ford Motor például októberben jelezte, hogy elhagyja Oroszországot, míg a német vegyipari óriás, a Henkel 2022 áprilisában jelentette be, decemberben pedig megerősítette, hogy kivonul az orosz piacról Ukrajna megtámadása miatt.
Néhány nyugati cég a nyáron azt közölte, hogy a szovjet időkre emlékeztető üzleti modellt vezetnek be Moszkvában, ahol a termékeiket vámmentesen, külföldi valutáért vásárolhatják meg a márkáikhoz hűséges orosz fogyasztók. Az IKEA tavaly márciusban zárta be oroszországi áruházait, bár nyáron egy rövid online kiárusítás erejéig újra megnyitotta a kapuit. A svéd vállalat jelezte, hogy irodáit és gyárait értékesíteni kívánja.
Az eladásokat azonban megnehezíti, hogy az Oroszországgal szemben szankciókat bevezető , „barátságtalannak” nevezett országok cégeivel kötött üzleteket egy kormánybizottságnak is jóvá kell hagynia.
Különböző becslések vannak arról, hogy hányan hagyták ott az orosz piacot: a svájci Sankt Gallen-i Egyetem kutatása szerint a megszállás kezdetekor az Európai Unióhoz és a G7-csoporthoz tartozó 1404 multinacionális cég összesen 2405 leányvállalattal volt jelen az orosz piacon.
Tavaly novemberre ezeknek csupán 8,5 százaléka vált meg legalább egy oroszországi érdekeltségétől, és a kutatók szerint ez az arány azóta sem változott sokat. Az Oroszországban működő amerikai leányvállalatok kevesebb mint 18, a japánok 15 és az uniósok 8,3 százaléka hagyta ott teljesen az orosz piacot 2022 végére.
A Yale egyetem állandóan frissülő listáján több mint 1200 olyan vállalatot tüntettek fel, amelyek részben vagy teljes egészében elhagyták az orosz piacot. Részben például úgy, hogy csak felfüggesztették a tevékenységet Oroszországban, és átmenetileg nem szállítanak oda, teljesen pedig úgy, mint az IKEA és a Mercedes, amelyek még a helyi gyáraikat is értékesítették.
IKEA: a mostani áremelés után újabb jöhetKarácsony előtt figyelmeztetett a brit Retail Gazette, hogy ismét áremelés jöhet az IKEA-ban, noha az előző pénzügyi évben több mint 5 százalékkal nőtt a forgalma. A svéd vállalatcsoport vélhetően az Ukrajnában zajló háború által generált ellátási problémák miatt tavaly világszerte drágított, és több helyen – köztük Magyarországon is – lerövidítette nyitvatartási idejét. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.