BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
forint

A svájci bankóriás bedőlése a forintnak is nagyon fájna

A tengerentúlról rövid idő alatt Európára is áthúzódó bankpánik a hitelintézetek közül egyelőre csak a Credit Suisse-t rángatta meg, de a fejlődő piacok hatalmas veszélynek vannak kitéve a félelem tovaterjedése miatt.

Az Amerikából a múlt hét folyamán kiindult bankpánik első európai áldozatának a Credit Suisse-t tekinthetjük, annak ellenére, hogy a svájci jegybank által biztosított 54 milliárd dolláros hitelkeret úgy tűnik, átmenetileg kihúzza a bajból a megtépázott pénzintézetet.

forint
Fotó: Shutterstock

A Silvergate bezárásával meginduló, majd a Silicon Valley Bank (SVB) és a Signature Bank bedőlésével globálissá fajuló bankpánik a Credit Suisse (CS) árfolyama mellett a magyar fizetőeszközre is nagy hatással volt, az idén először a 400-as lélektani határ felé lökte a forint jegyzését az euróval szemben.

Hatalmasat gyengült a forint az elmúlt két hét alatt

A CS kimentésére Thomas Hayes, a Great Hill Capital elnöke szerint már most is csak azért került sor, mert a svájci hatóságok félnek veszni hagyni egy ekkora bankot, annak szimbolikus és történelmi jelentősége miatt. A szakember szerint a jegybank ezentúl

felöltözteti és zsinóron rángatja a Credit Suisse-t, hogy elhitesse a világgal, életben van, miközben az egy állami irányítás alá kerülő zombiként vegetál majd.

A CS víz felett maradására mindenképp szükség van, hiszen a bedőlése további bizalmi gondokat ébresztene a bankszektor kisebb szereplői felé, tömeges tőkemenekítést idézve elő a betéteseik körében, ami lehetetlen helyzetbe hozhatná a globális pénzügy rendszerben fontos szerepet betöltő kisbankokat.

Fontos kiemelni, hogy a bankpánik egyelőre Európát csak a Credit Suisse képében érte el közvetlenül, de amennyiben az keletebbre is elhúzódik, elérve a kontinensen belül fejlődő gazdaságoknak tekintett államokat, mint Magyarország vagy Románia, amelyek jelentős folyó fizetésimérleg-hiánnyal küzdenek, és már most magas kamatszinteket képviselnek a jegybankjaik, hatalmas, rendszerszintű gondokat okozhatna mind a monetáris, mind a fiskális politika alakulásában. 

A nemzetközi tőke ugyanis minden bizonnyal kockázatkerülési módba kapcsolna, csökkentve a fejlődő piacokba befolyt pénzek mennyiségét, ezzel pedig padlóra küldené az arra kifejezetten ráutalt országok gazdaságát – 

Magyarország pedig minden korábban említett kockázati faktornak megfelel.

Egy ilyen forgatókönyv hatalmas forintgyengülést hordozna magában, amit a rendszer további kamatemelésekkel és költségvetési megszorításokkal tudna ellensúlyozni, hogy valamelyest helyreállítsa a megborult stabilitást. A további emelések azonban jó eséllyel növelnék a nemfizető hitelek számát, ahogy egyre drágábbá tennék a kölcsönhöz jutást is.

Áttételesen tehát a forint érdeke is, hogy a Credit Suisse talpon maradjon.

Bankpánik: Európa sem úszta meg a tőzsdei mészárlást

A Silicon Valley (SVB), a Silvergate és a Signature bankhármas bedőlésével útjára eredő hitelintézeti pánik nyomán az Egyesült Államok bankszektorát követő Dow Jones US Bank index kurzusa az elmúlt öt nap során közel 16, míg az európai pénzintézetek teljesítményét mérő SX7P mutató 14,14 százalékot zuhant ugyanezen idő alatt.

A CS jövője a jegybanki mankó ellenére is kérdéses, mivel az ügyfelek és a befektetők bizalmának visszaszerzése roppant nehéz feladatnak bizonyulhat. Ehhez azonban a pénzintézetnél egy éve zajló átalakítási folyamatok felpörgetésére minden bizonnyal hatalmas szükség lesz, ahogy a nemrég a gyorsjelentésükben feltárt lényeges hiányosságok kérdésének rendezése is elsődleges fontosságú lehet a svájci hitelintézet számára.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.