Újabb rossz hírt kapott a megtépázott svájci bank menedzsmentje, ezúttal régi partnerük, a Harris Associates vált meg tulajdoni részesedésétől. David Herro, a társaság illetékes vezetője döntött a teljes pakett eladásáról. A Harris egyébként sok éven át volt a Crédit Suisse (CS) részvényese, de a tavalyi év végén már megkezdte tulajdonhányada csökkentését, az addigi 10 százalékos részesedését 5 százalékra vette vissza.
A CS részvényének árfolyama a múlt héten történelmi mélypontra süllyedt, ugyanis a múlt havi pénzügyi eredmények a vártnál nagyobb visszaesést mutattak a rekord tőkekiáramlás miatt.
A részvények gyakorlatilag lenullázódtak, 2007 nyara óta elveszítették értékük 95 százalékát. Nem tudtak belekapaszkodni a tavaly év végén kezdődött raliba sem, pedig a globális monetáris szigorítás egyre növelte a hitelezés jövedelmezőségét.
Az emelkedő kamatszint következtében az európai pénzügyi cégek nagy része teljesen más irányba halad, mint a Crédit Suisse. Miért égessük a pénzünket, ha fialtatni is tudjuk?
– ezzel a költői kérdéssel magyarázta Herro a kiszállásukat.
A svájci banknak egyébként több kihívással is szembe kell néznie. Amellett, hogy fő tulajdonosai elfordulnak a cégtől, a vezető alkalmazottak elvándorlását is meg kell akadályozniuk. Egyes piaci források szerint a vagyonkezelő üzletág megerősödése lehet a cég újjáépítésének a kulcsa, ehhez viszont
elengedhetetlenek a jó szakemberek, akikből egyre kevesebb van a nagy múltú társaság kötelékében.
A negyedik negyedévben összességében 110,5 millió svájci frankot, azaz 118 milliárd dollárt vontak ki az ügyfelek a CS-ből.
Herro emellett abban sem hisz, hogy Michael Klein vezetésével felpörög a befektetési banki üzletág. Szerinte ugyanis elképzelhető, hogy a folyamat a végén ráfizetéses lesz, azaz többe kerül a befektetési üzletág rendbetétele, mint amennyit az a konyhára hoz – írja a Bloomberg. A zürichi székhelyű pénzintézet honlapja, és a Bloomberg adatai szerint
a Saudi National Bank (nem összetévesztendő a jegybankkal – a szerk.) lett a Credit Suisse legnagyobb tulajdonosa. A Qatar Investment Authority is növelte részesedését,
miután a Credit Suisse tavaly év végén egy 4 milliárd svájci frankos tőkeemeléskor új részvényeket bocsátott ki. Ha tehát a tulajdonosi struktúrát nézzük, egyértelmű a jelentős arab befolyás töretlen növekedése.
A negyedik negyedévben tapasztalt példátlan tőkekiáramlás után a zürichi székhelyű CS 6,5 százalékra emelte az 5 millió dollár feletti, legalább három hónapra nála befektetett pénzek után fizetett kamatot, ami majd 100 bázisponttal több, mint amennyit decemberben kínáltak, és túlszárnyalja a rivális UBS, Morgan Chase, és Citigroup ajánlatait.
A nagyvonalú kamatfizetést azzal indokolták, hogy
a menedzsment helyre szeretné állítani a bank iránti bizalmat, és vissza szeretné szerezni azt a 100 milliárd dollárt, amit az elmúlt negyedévben a befektetők kivontak a cégből.
Közben a piacon – ahogyan az lenni szokott – nem minden befektetési bank követi azonnal a kínált kamataival a monetáris kondíciók jegybanki szigorítását.
Szeptember óta legalább egy tucat vezető privátbankár távozott a cégtől, köztük olyan, akik 1 milliárd dollár fölötti ügyfélvagyonnal kereskedtek. Amikor a szakemberek felálltak, az ügyfelek döntő része velük együtt távozott és vitte a pénzét is – így tehát a kezelt vagyon is mélyrepülésbe került. Az optimista számolások 25 százalékos, a pesszimisták pedig 60 százalékos kezeltvagyon-csökkenésről szólnak.
A negyedik negyedéves ügyfélvagyon-csökkenés az elemzőket is meglepte, és a bank első számú vezetőjének vezetőjének is kellemetlen perceket okozott, ugyanis Ulrich Körner vezérigazgató a negyedév vége előtt már úgy nyilatkozott, hogy a káros folyamatok nagyján már túljutottak. Azt mondta, a bizalom helyreállítása most az ügyfélmegszólítási programjukon múlik. Ma már tudjuk, a program nem hozta meg a tőle várt eredményt. A bank ügyfeleinek kezelt vagyona december végén 540,5 milliárd svájci frankra esett az egy évvel ezelőtti 742,6 milliárdról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.