BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megúszta a nagy esést az amerikai tőzsde, de a bankokkal most is elbántak

Az S&P 500 és a Dow Jones is kisebb veszteséggel zárt hétfőn, a Nasdaq ugyanakkor közel fél százalékot erősödött. A bankrészvényektől szabadultak a tengerentúli befektetők.

A tengerentúli tőzsdéken nem váltott ki olyan intenzív eladói nyomást az Egyesült Államokból kiinduló bankválság, amilyen az európai piacokat jellemezte hétfőn. Mi több, a meghatározó amerikai indexek erősödéssel zárták a napot.

Famous,Wall,Street,And,The,Building,In,New,York,,New
Fotó: ventdusud / Shutterstock

Számos befektető jutott arra a következtetésre, hogy a Silicon Valley Bank csődje és más bajba jutott pénzintézetek arra késztethetik a Fedet, hogy felülvizsgálja eddigi szigorú monetáris politikáját, és kisebb ütemben emelje az irányadó kamatot, illetve, hogy további likviditást pumpáljon a piacokra a pénzügyi rendszer stabilitásának megőrzése érdekében.

  • A Dow Jones ipari átlag index 0,3 százalékos csökkenést követően 31 819 ponton zárta a kereskedést. 
  • Az S&P 500 0,2 százalékkal került lejjebb, 3855 pontra. 
  • A főként technológiai részvényeket tartalmazó Nasdaq Composite ezzel szemben csaknem fél százalékos erősödéssel, 11 188 ponton nyugtázta a napot.

Bár a vezető részvénykosarak mozgásán ez nem látszik, a befektetők alaposan elbántak a bankszektor papírjaival. Az S&P 500 banki alindexe hét százalékot esett.

A San Francisco-i székhelyű First Bank árfolyam 60 százalékot esett, zuhant, de további fél tucat pénzintézet szenvedett el két számjegyű árfolyamveszteséget.

A nagybankok közül a Citigroup bő hét százalékos, a Wells Fargo közel hét százalékos, a Bank of America pedig 5,5 százalékos esést könyvelhetett el.

A piacok továbbra is arra számítanak, hogy a Fed folytatja az infláció letörésére tett erőfeszítéseit, annak ellenére, hogy a nagy visszhangot kiváltó bankcsődök megingatták a pénzügyi rendszert.

A kereskedők a CME Group felmérése alapján hétfőn 85 százalékos valószínűséget adtak annak, hogy a Fed 0,25 százalékpontos kamatemelést hajt végre a következő, március 21-22-i ülésén. A nagy bankházak közül egyedül a Goldman Sachs számít különutasnak, amely a mostani fejlemények tükrében arra számít, hogy az amerikai jegybank a jövő héten elhalasztja a kamatemelést.

Úgy gondoljuk, hogy a Fed egyelőre a pénzügyi stabilitást helyezi előtérbe, és ezt tekintik közvetlen problémának, a magas inflációt pedig középtávú problémának

 – írták a nagybank stratégái az ügyfeleknek kiküldött elemzői jegyzetben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.