Amerikai hírek vetették vissza a forintot a napokban, és újabb amerikai hírek – a kedden közölt inflációs adatok – nyújtottak neki segédkezet a kora délutáni kereskedésben. Az erősödés gyors és világosan látható, de még nem átütő, mert jöhetnek még buktatók, a világpiacok feszültek, és az idén eddig erőteljesen vásárolt magyar fizetőeszköz árfolyama érzékeny az erősen negatív nemzetközi hírekre.
Az amerikai éves infláció 2021 szeptembere óta legalacsonyabb szintjére mérséklődött a múlt hónapban. Az adatsorok megfeleltek a várakozásoknak, és mivel legalább már részben beárazták őket – és mert az idegeket még mindig borzolják az amerikai bankcsődök –, a dollár csak némi hezitálás után kezdett gyengülésbe, ami a papírforma, hiszen a csökkenő infláció pezsdíti a reményt, hogy túlzók lehettek a korábbi várakozások a Federal Reserve hátralévő kamatemeléseivel kapcsolatban.
A forint piacán kivárták, amíg az óceán túloldalán kicsit leülepszik a por, de viszonylag gyorsan erősödésnek indult az árfolyam, ami szintén papírforma: alapesetben ezt szokta tenni, amikor a zöldhasú menekül. A forint némi hezitálást követően az euróval szembeni 394-nél is gyengébb régióból átszökött a reggeli 392-höz közeli csúcson, és egy órával az amerikai adatok közlése után már 391,3 környékén járt. Még két óra sem telt, és már 388-on is túl (miközben egyébként optimistán nyilatkozott az inflációról a Világgazdaságnak Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter).
Ezzel még mindig csak egy részét dolgozta le az amerikai bankcsődök okán a világ pénzügyi piacain végigsöprő kockázatkerülés miatt elszenvedett veszteségeinek (amelyek 396 régiójába lökték): nagyon messze még a hónap elején 372 régiójában elért tízhavi csúcs.
Hirtelen visszakapaszkodásra több okból sem érdemes számítani. Egyrészt az inflációs adatok értelmezése el fog tartani egy ideig, és esetleg Fed-döntéshozói nyilatkozatok is cifrázzák majd. Másrészt, bár az amerikai piacok csillapodni látszanak a bankcsődök miatti felfordulás után, ezen a fronton is történhet még váratlan, és a világpiacok is érzékenyebbé váltak a negatív hírekre, miután Amerikából ekkora hirtelenséggel becsapott a villám.
Harmadrészt, ha a bankmizéria táplálja az amúgy is meglévő amerikai recessziós félelmeket, az az óceán mindkét oldalán a kamatemelési várakozások csökkenéséhez vezethet, ami pedig befolyásolhatja a forint számára irányadó euró árfolyamait is. Sokat elárulhatnak csütörtökön az Európai Központi Bank ülése után elhangzó kommentárok. Még a korábban várt 50 bázispontos kamatemelés is megkérdőjeleződött, és ha az EKB nagyon „felpuhulna”, az a forintnak sem jelentene jót.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.