BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Váratlan lépésre kényszerült a CATL Svájcban

A tervek szerint ötmilliárd dollárt vont volna be a világ legnagyobb akkumulátorgyártója a belépésével a svájci tőzsdére.

Tőzsdére vitte volna részvényeit (illetve letéti igazolásait – GDR) a CATL kínai akkumulátorgyártó Svájcban, ám a Reuters információi szerint a kibocsátás elhalasztása mellett döntött a társaság, állítólag azért, mert a pekingi szabályozó hatóságok aggályokat fogalmaztak meg annak túl nagy volumene miatt. A tervek szerint 5 milliárd dollárt vont volna be a világ legnagyobb akkumulátorgyártója, arra számítva, hogy a zürichi bevezetés már január végéig zöld jelzést kap a kínai értékpapír-felügyelettől. 

CATL builds battery cell factory in Thuringia, 02 April 2020, Thuringia, Ichtershausen: The company "Contemporary Amperex Technology Thuringia GmbH" is located in the former Solarworld building in the Robert-Bosch-Straße at the Erfurter Kreuz. CATL has started construction work on a battery cell factory near Arnstadt. Up to 1.8 billion euros are to be invested in the factory in Thuringia over the next five years. Photo: Martin Schutt/dpa-Zentralbild/ZB (Photo by MARTIN SCHUTT / dpa-Zentralbild / dpa Picture-Alliance via AFP) CATL builds battery cell factory in Thuringia
Fotó: Martin Schutt / AFP

A halasztás egy héttel követte azt, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök vegyes érzéseinek adott hangot a CATL piacvezető pozíciója miatt. Az a tény, hogy a globális akkumulátorpiac már 37 százaléka a CATL-hez köthető, nyugtalanítja Hszit, a beszámolók szerint egyszerre örül és aggódik. 

A 139 milliárd dolláros vállalati értékű CATL olyan autóipari szereplőknek szállít, mint a Tesla, a Volkswagen vagy a BMW. A Reuters szerint a CATL részben az európai terjeszkedést (egyebek közt a magyarországi üzem beruházását) finanszírozta volna az említett 5 milliárd dollárból – megerősíteni azonban nem sikerült az információt, a gyártó nem reagált a hírügynökségnek. 

A Reuters forrásai úgy tudják, a kínai felügyelet megkérdőjelezi, szükség van-e 5 milliárd dollár tőkebevonásra, miután júniusban 45 milliárd jüanos (6,56 milliárd dollár) tőkeemelést hajtottak végre egy belföldi részvénykibocsátás során. 

A Refinitiv adatai szerint a GDR-ügylet 5 milliárd dolláros értékével könnyen lehet, hogy a legnagyobb értékű tőzsdei bevezetés lett volna egy kínai vállalat részéről Svájcban. A kínai vállalatok tavaly kezdtek tőzsdére lépni Svájcban, miután elindították a keresztlistás platformot, amely lehetővé teszi a vállalatoknak, hogy a svájci tőzsdén GDR-ek kibocsátásával és bevezetésével tőkét vonjanak be. 

Svájcba mennek pénzért a kínaiak

Washingon és Peking feszült politikai viszonya, valamint a londoni pénzügyi szabályozás szigorodása miatt a sokkal lazább svájci tőzsdén hajtanak végre egyre több nyilvános részvénykibocsátást a kínai vállalatok.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.