Miközben a bankválság megoldásán dolgoztak, több amerikai képviselő is az érintett pénzintézetek részvényeivel kereskedett, és a belsős információkkal felszerelkezve megszedték magukat. Az Egyesült Államokban ez nem illegális, de egyre többen követelnek reformokat a törvényhozók befektetéseivel kapcsolatban – írta a The Wall Street Journal.
A kongresszusi szabályzat szerint az amerikai képviselőknek nyilvánosságra kell hozniuk az általuk vagy a házastársuk által folytatott befektetési ügyleteket, ezzel csökkentve a bennfentes kereskedelem és a korrupció esélyét. A márciusi bevallás alapján két törvényhozó az amerikai történelem második legnagyobb bankcsődje alatt folyamatosan a bajba került pénzintézetek részvényeivel kereskedett.
A két politikus azonban a válságmegoldáson dolgozó testület tagja volt, és olyan információkkal rendelkeztek, amelyek ismeretében igazságtalan előnybe kerültek a tőzsdén.
A törvényhozók munkájuk során abban a kivételes helyzetben vannak, hogy betekintést nyerhetnek bizonyos iparágakba. A rendszeres közzétételt előíró szabályokon és a bennfentes kereskedelem elleni törvényeken túl azonban semmilyen más korlátozással nem szembesülnek arra vonatkozóan, hogy milyen részvényeket birtokolhatnak vagy melyekkel kereskedhetnek.
A republikánus Nicole Malliotakis és a demokrata Earl Blumenauer tehát nem követett el szabálysértést azzal, hogy ilyen módon kereskedett. A nyilvánosságra került ügyletek miatt azonban tovább fokozódik a kongresszuson a nyomás, hogy keményebben lépjen fel a politikusok nyerészkedése ellen.
Tavaly ősszel a demokraták már benyújtottak egy törvényjavaslatot, amely megtiltotta volna a képviselők, a bírák és a magas rangú tisztviselők tőzsdei aktivitását, azonban a próbálkozás akkor elakadt.
Az aktívan tőzsdéző képviselőkről szóló hírek nem számítanak újdonságnak az amerikai politikában. Nancy Pelosi talán az egyik leghírhedtebb ezen a területen, aki a kormány és a kongresszus tagja is volt, miközben a férje különös pontossággal fektetett be olyan szektorok részvényeibe, amelyekben a vezetés döntései pár nappal később jelentős pénzügyi mozgásokat eredményeztek.
Pelosi már többször is kijelentette, hogy neki köze sincs a férje tőzsdei tevékenységéhez, s ez a védelmi taktika megszokott a hozzá hasonlóan botrányba keveredő politikusok körében.
Malliotakis például a bevallásában azt írta, hogy a részvényeket nem ő, hanem a házastársa vásárolta – ez viszont hazugság volt, mivel a képviselőnő nem házas, így gyorsan kijavította, hogy valójában a pénzügyi tanácsadója vásárolt. Blumenauer szerint nem saját számlás kereskedésről volt szó, hanem a felesége nyugdíjas-portfóliójának egyik eleméről.
A két politikus pedig emellett egy törvényjavaslaton is dolgozik, amelynek célja – meglepő módon – a bankszektor feletti ellenőrzés megerősítése, hogy a szigorúbb szövetségi felügyelettel „visszaszorítsák a pénzügyi visszaéléseket”.
Továbbra is azon fogok dolgozni, hogy a lakosság, a megtakarításaink és a vállalkozásaink biztonságban, egészségben és biztonságban legyenek
– írta egy, a támogatóinak küldött levelében Blumenauer. Szerencsére ez a munka nem akadályozta meg abban, hogy a választói kárára nyerészkedjen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.