Feltűnően alulteljesít az idén a régiós bankrészvények mezőnyében a magyar OTP. A január eleje óta produkált bő 2 százalékos mínusz nagyon kilóg a sorból, hiszen az osztrák Raiffeisent leszámítva minden jelentős térségi szektortárs emelkedni tudott ezen az időtávon. A gyenge teljesítményt aligha írhatjuk a forint volatilitásának számlájára, mert az OTP euróban mért 3,98 százalékos drágulása is messze elmarad az Euro Stoxx Bank index 10,23 százalékos teljesítményétől.
Az OTP idei teljesítményére alapvetően a hazai extraprofitadó nyomta rá a bélyegét – mondta a VG-nek Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője. Hozzátéve: a cseh Komercni is szenved az ottani különadótól, ám ezt ellensúlyozza az osztalékhozam.
A cseh bank részvényenként 60,42 korona osztalékot fizet, ami a jelenlegi árfolyamon közel 8 százalékos osztalékhozam.
Az OTP a tavalyi évet 350 milliárd forintos nyereséggel zárta, ami a rekordmértékű extra terhek nélkül akár 600 milliárd is lehetett volna. A korrekciós tételek, mint a bankadó, az extraprofitadó és további egyéb tételek együtt 245 milliárd forintot tettek ki. Az orosz–ukrán háború pedig 100 milliárdos terhet jelentett a magyar bankcsoportnak.
A nagyobb régiós bankok közül egyedül a Raiffeisen teljesített gyengébben, mint az OTP. Az osztrák hitelintézet részvényeinek árfolyama közel 10 százalékot zuhant az idén. Ennek kapcsán Varga Zoltán
az osztrák bank orosz kitettségét emelte ki.
A Raiffeisennek 400 millió euró értékű nyeresége rekedt Oroszországban. Elképesztő ötletként az is felmerült az elmúlt hónapokban, hogy elcserélnék az Oroszországban rekedt nyereségét az orosz Szberbank befagyasztott európai számláin lévő pénzre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.