BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Cserbenhagyta a befektetőket az OTP, kispapírral kaszáltak nagyot a tőzsdézők

Az amerikai bankokon végigsöprő csődhullám rányomta a bélyegét a nemzetközi tőkepiacok és a magyar tőzsde márciusi teljesítményére. A BUX közel hatszázalékos mínusszal zárt, leginkább az OTP és a Mol esésének betudhatóan. Akadt azért vonzó sztori is a pesti parketten.

Mozgalmas hónapon van túl a nemzetközi tőkepiac. A tengerentúli piacok befektetőinek kedélyeit többek között a Silicon Valley Bank csődje, a kötvényhozamok bezuhanása és a Fed ezekre adott reakciói borzolták, Európában a Credit Suisse felvásárlása szolgáltatta a fő témát. Továbbra is jelentős hatással volt emellett a piacokra az inflációs nyomás az Egyesült Államokban, Európában és Ázsiában. 

bét
Fotó: Kallus György / Világgazdaság

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) első számú indexe, a BUX alakulásában a hónap első felében lassú lecsorgás volt megfigyelhető, majd a hónap közepétől erőre kapott. Végül 42 318 ponton zárta a hónapot, ami 5,5 százalékos csökkenés februárhoz képest. A legmagasabb napi záróértéket, 44 631 pontot a hónap első napján érte el az index – derül ki a BÉT közleményéből.

A blue chipek közül ezúttal is az OTP Bank részvényeivel kötötték a legnagyobb üzletet, 128,9 milliárd forint értékben. A bankpapír ezzel a teljes részvénypiaci forgalom 63 százalékát tette ki. A dobogó második fokára a Richter Gedeon került 36,6 milliárd forintos forgalmával, amelyet a Mol követett 32,2 milliárddal. 

A nagypapírok közül egyedül a Magyar Telekom szállított mérsékelt, 2,4 százalékos pozitív hozamot a befektetőknek, a Richterrel ugyanilyen mértékű veszteséget szenvedhettek el a részvényesek. A Mol árfolyama 5,8 százalékkal bukott alá, OTP-részvényeiken pedig 8,1 százalékot buktak a tulajdonosok.

A közepes kapitalizációjú kibocsátók közül a Duna House érte el a legnagyobb, mintegy 22,9 százalékos árfolyam-növekedést az előző hónaphoz képest, emellett a VIG kurzusa szintén jelentősen, 12,2 százalékkal emelkedett.

Az azonnali részvénypiac 206 milliárd forintos összforgalommal zárta a márciust, ez 9,4 milliárd forintos átlagos napi forgalom.

 

A befektetési szolgáltatók versenyében a Wood & Company diadalmaskodott, 109,6 milliárd forintos forgalmának köszönhetően. A Concorde 99,3 milliárdos forgalma a második helyre volt elegendő, míg az Erste 85 milliárdost bonyolított, ezzel a dobogó harmadik fokára állhatott fel. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.