Az euró csütörtök délelőtt a dollárral szemben 1,104 dolláron állt, nem messze a szerdai 1,1096 dolláros egyéves csúcsától. A dollár-forint is változatlanul 340 alatt, 339,02 körül ingadozott, majd Varga Judit igazságügyi miniszter bejelentése után, amely szerint a kormány zöld lámpát kapott Brüsszeltől az igazságügyi csomagra, amelyet mihamarabb az Országgyűlés elé terjesztenek, a forint egy újabb rohammal, egészen a 338 dollár-forint alá erősödött.
Az euró ellenében amúgy eleinte a hazai fizetőeszköz is gyengült 0,2 százalékkal, majd fordulat következett és meg sem állt 373,2-ig, vagyis 0,2 százalékkal izmosodott.
Ki emlékszik már a dollár 445 forintos árfolyamcsúcsára? Pedig nem is folyt le október közepe óta olyan sok víz a Dunán.
A dollár számára most egy valamivel nagyobb kihívást jelentő időszak következik, amelyre a befektetők már el is kezdték pozícióik kiépítését
– mondta a Reutersnek Carl Hammer, a svéd SEB bank vezető stratégája. „Az amerikai kongresszusban közeledik az adósságplafon-vita, és a tengerentúli infláció is néhány hónappal hamarabb kezdhet mérséklődni, mint az európai” – tette hozzá.
A zöldhasú több mint 11 százalékkal esett szeptemberi húszéves csúcsáról. Elemzők szerint ennek hátterében az amerikai infláció csökkenése, a Federal Reserve kamatemelési ciklusának közelgő vége és az eurózóna vártnál magabiztosabb szereplése áll.
A német kormány például szerdán ismét felfelé módosította az ország növekedési előrejelzését, és egy friss felmérés a fogyasztói bizalom további javulását is mutatja a kontinens legnagyobb gazdaságában.
Ezzel szemben az amerikai beruházási javakra fordított kiadások az előre jelzettnél nagyobb mértékben csökkentek a múlt éjszakai adatok szerint, ami tovább fokozta a visszaeséssel kapcsolatos aggodalmakat.
A hangulatot azonban nem javította a Wall Streeten a First Republic Bank folytatódó vesszőfutása, illetve az amerikai adósságplafon meghosszabbítása körüli folyamatos huzavona sem.
A tőkepiaci szereplők a lassulás jeleit kutatva minden bizonnyal árgus szemmel figyelik majd a csütörtökön megjelenő első negyedévi amerikai GDP-adatokat is.
Mindeközben a japán jen piacán kivárnak a befektetők, hiszen a Bank of Japan kétnapos kamatdöntő ülést tart, az elsőt az új kormányzó, Ueda Kazuo vezetésével. A dollár így 0,08 százalékkal, 133,79 jenre erősödött.
A piaci konszenzus szerint Ueda pénteken változatlanul hagyja a szigetország ultralaza monetáris politikáját, de nincs kizárva egy újabb meglepetés sem, mint amire például decemberben került sor, amikor sokkszerűen megduplázták a tízéves kötvényhozamsávot.
A font sterling 1,247 dolláron áll, tartva a szerdai 0,48 százalékos erősödéssel elért szintjét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.