BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Megállíthatatlan a jegybankok aranyéhsége

A geopolitikai feszültségek és a világszerte magas inflációs környezet egyaránt növeli a nemesfém vonzerejét.

Idén is folytathatják a központi bankok az aranytartalékaik már tavaly megkezdett drasztikus növelését – derült ki egy, 83 jegybank tisztségviselőinek megkérdezésével készült felmérésből, amelyet a Financial Times szemlézett.

Fotó: AFP

A felmérésben részt vevő jegybankok mérlegében összesen több mint hétezermilliárd dollárnyi deviza található, és ők sem maradtak ki a tavalyi év folyamán kibontakozó aranylázból: a központi bankok tavalyi felvásárlása ugyanis éves szinten 152 százalékos növekedésen ment keresztül, 1136 tonnára rúgott 2022 végére.

A megkérdezettek több mint kétharmada szerint a többi jegybank idén is folytatni fogja tavaly megkezdett aranytartalék-képzését.

Az aranyrudak népszerűsége a bizonytalan globális környezetben rendre megnövekszik, ilyen stresszorokból pedig tavaly igazán nem volt hiány: a jegybankárokat leginkább a világszerte elszabaduló infláció aggasztotta, de az orosz–ukrán háború és az amerikai–kínai kapcsolatok megromlása okozta geopolitikai feszültségek is csak kicsivel maradtak le a pénzromlás okozta félelmek mögött.

A válaszadók harmada olyannyira fontosnak ítélte a geopolitikai aggályokat, hogy még az általuk vásárolni tervezett eszközök körét is megváltoztatta miattuk.

Az aranytartalékok csábereje az Oroszország ellen életbe léptetett nemzetközi szankciók nyomán vált igazán jelentőssé, főleg a Nyugattal szövetségben nem álló országokban: a szankciók ugyanis sikeresen zárolták az orosz központi bank közel 300 milliárd dollárnyi eszközét, azok aranytartalékára semmilyen hatást nem tudtak kifejteni – fizikális elérhetetlenségük nyomán.

Kína 62 tonna arany felvásárlásával 2000 tonna fölé, Törökország 148 tonna hozzáadásával 542 tonnára növelte tartalékait, de közel-keleti és közép-ázsiai országok is találhatók a felvásárlók sorában.

Az arany iránti kereslet megugrása mögött azonban elsősorban továbbra is annak értékállósága állt a jegybankárok körében, 70 százalékuk elsősorban ezért támogatta az aranytartalékok feltöltését. A jegybanki és befektetői felvásárlás pedig együttesen rekordközeli szintre lendítette a nemesfém árfolyamát, április közepén a történelmi csúcs 30 dolláros közelségébe juttatva.

Az arany árfolyama 2022-től
A márciusi bankpánik hatalmas lendületet adott a nemesfém kurzusának

A lakossági és intézményi befektetők körében az arany vonzereje a várhatóan hamarosan csökkenőre forduló amerikai kamatpálya, a folyamatosan gyengülő dollár, a világszerte magas inflációs környezet, a bizonytalan részvénypiaci környezet, a rövid lejáratú amerikai államkötvények hozama és a pénzügyi rendszerbe vetett hit megingása nyomán növekedett meg drasztikusan.

A központi banki aranytartalékok versenyében messze az Egyesült Államok áll a legjobban 8133 tonnás készletével. Németország követi 3355 tonnával, majd Olaszország következik 2451, Franciaország 2436, Oroszország 2301 és Kína 2010 tonnás aranytartalékával.

Magyarország 94,5 tonna arannyal rendelkezik.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.