Hatalmas port vert fel szerdán a VG interjúja Virág Barnabással, a Magyar Nemzeti Bank monetáris politikáért és pénzügyi stabilitásért felelős alelnökével, hiszen a jegybanki vezető elárulta, hogy már a monetáris tanács jövő heti ülésén döntés születhet a kamatfolyosó felső szélének jelentősebb csökkentéséről, azaz a folyosó szűkítéséről.
Az alelnök szerint az ezt követő ülésen az egynapos betét mérséklése is napirendre kerül.
A szélsőséges kockázati forgatókönyvek ugyanis a forint piacán kiárazódtak, nincs már szükség ilyen nagy mértékű mozgástér fenntartására.
A forint gyengülése még így is mintegy másfél százalékos. Hasonló görbét írt le délelőtt a dollár-forint is.
Mint ismert, a hazai központi bank tavaly októberben 25 százalékra emelte az egynapos hitelkamatlábat, amivel a folyosó felső széle alaposan eltávolodott az alsótól, azaz a 18 százalékos egynapos betétkamattól. A lépést a forint euróval szembeni 430 euró-forintos történelmi mélypontja indokolta.
A Reuters által megszólaltatott Piotr Matys, az In Touch Capital Markets vezető devizapiaci elemzője szerint
„Virág megjegyzései a piacot tesztelik, a jegybank arra kíváncsi, hogyan reagál a piac az alacsonyabb kamatlábakra”.
Hozzátette még:
az MNB kissé aggódhat a forint által kínált, vonzó carry trade által táplált forrópénz-beáramlás miatt is.
A carry trade ügyletek során ugyanis a kockázatkedvelő spekulánsok alacsony kamatozású devizában felvett hitelükből magas kamatozású devizát váltanak, amelyet a célországban fialtatnak. Az így beérkezett forró pénzek ugyanakkor az első kedvezőtlen hírre ismét elhagyhatják az országot, jócskán kilendítve a devizakurzusokat.
A hírügynökség idézte a Morgan Stanley-t is, amely szerint a vágással 18-20 százalékra nyeshetik vissza az egynapos hitelkamatot.
Ma reggel az MNB szóbeli piaci teszttel megtörte a forint eszeveszett száguldását
– írta az Erste kommentárja is.
Az osztrák bank elemzői arra is kitértek, a forint annak ellenére gyengült szignifikánsan, hogy a 25 százalékos hitelezési eszközt igazából senki sem vette igénybe eddig.
Szerintük amúgy is túlvett volt már a hazai fizetőeszköz, így már csak technikai okokból is egy jó darabig eltarthat az árfolyam korrekciója, aminek köszönhetően a meglóduló szinthez mérten is magasabb árfolyam alakulhat ki.
Az Equilor is kommentálta a forint lejtmenetét. Az árfolyam – írják – visszaszáguldott az 50 százalékos Fibonacci-szinthez.
Áttörése esetén elérhető lehet a 380-381-es tartomány. Azt még nehéz megmondani, hogy az emelkedés trendfordulót is jelent-e, vagy csak egy korrekciós hullám lesz.
Az Equilor stratégái a dollár-forint várható alakulására is kitértek, ahol szerintük szintén erőteljes fordulat bontakozott ki. Ráadásul egészen 350-ig nem kell számolni fajsúlyosabb ellenállással, ezért reálisnak tartják az említett szint elérését a következő időszakban, bár ehhez némi csökkenésre lenne szükség az euró-dollár keresztben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.